Geri Dön
EğitimHalide Edip Adıvar Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Kitapları

Halide Edip Adıvar Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Kitapları

Türk edebiyatının önde gelen kadın yazarları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Halide Edip Adıvar'dır. Halide Edip Adıvar aynı zamanda siyasetçi ve akademisyen olarak bilinmektedir. Halide Edip Adıvar son aylarda en çok araştırılan kişiler arasına girmiştir. Peki Halide Edip Adıvar kimdir? Halide Edip Adıvar'ın hayatı nasıldır? İşte Halide Edip Adıvar ile ilgili tüm her şey.

Halide Edip Adıvar Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Kitapları

Halide Edip Adıvar Türk yazar ve siyasetçidir. Türk edebiyatının en önemli yazarları arasında Halide Edip Adıvar gelmektedir. Milli mücadele döneminde milli mücadeleye katkı sunmuştur.

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Halide Edip Adıvar akademisyen, öğretmen ve Türk yazardır. Aynı zamanda Halide Onbaşı olarak da Türk edebiyatında biliniyor. Halide Edip Adıvar Türk kurtuluş savaşına katılmış olan yazarlardan da bir tanesidir. Bundan dolayı Türk edebiyatındaki en değerli olan kadın yazarlar arasında yer almaktadır. Halide Edip Adıvar Servet-i Fünun ve Milli Edebiyat döneminde yazarlık yapmış olan yazarlardan bir tanesidir.

Halide Edip Adıvar Hayatı

Halide Edip Adıvar 1882 yılında İstanbul'da doğmuştur. İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde doğan Halide Edip Adıvar'ın babası II. Abdülhamit döneminde katiplik yapmıştır. Halide Edip Adıvar'ın babası Mehmet Edip, annesi ise Fatma Berifem hanımdır. Annesini henüz küçük yaşta iken kaybetti. Annesi veremden öldükten sonra büyük üzüntü duymuştur. Bu dönemde ise evde bir takım özel dersler alarak ilköğrenim eğitim hayatını bu şekilde tamamlamıştır. Daha sonra Üsküdar'da yer alan Üsküdar Amerikan Kız kolejine başlamıştır.

Halide Edip Adıvar Üsküdar Amerikan kolejinde bu dönemde aynı sınıfta Salih Zeki Bey ile dünya evine girmiştir. İyi bir eğitim hayatı geçirmiştir. Türk edebiyatına ilgi duymuş ve eserler yazmaya başlamıştır.1936 yılında kendisinin en ünlü eserlerinden olan Sinek Bakkal'ı yazmıştır. Sinekli Bakkal'ın İngilizce orijinal haliyle yazmıştır. Daha sonra ise Türkçeye çevirmiştir. Yazmış olduğu bu eser Cumhuriyet Halk Partisi tarafından ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda Türkiye genelinde de en çok baskı yapan romanlardan bir tanesi olmuştur. Kurtuluş savaşına atfederek de "Türk'ün Ateşle İmtihanı" adlı eserini yazmıştır. Türk'ün Ateşle İmtihanı en çok okunan eserlerden bir tanesi olmuştur.

Halide Edip Adıvar Eserleri ve Kitapları

- Handan
- Yeni Turan
- Heyula
- Raik'in Annesi
- Handan
- Ateşten Gömlek
- Vurun Kahpeye
- Tatarcık
- Sinekli Bakkal
- Çaresaz
- Akile Hanım Sokağı
- Zeyno'nun Oğlu
- Türk'ün Ateşle İmtihanı
- Kenan Çobanları
- Mor Salkımlı Ev
- Dağa Çıkan Kurt

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler