Geri Dön
EğitimHayvan Hücresi Modeli Nasıl Yapılır? Yapılışı Ve Malzemeleri

Hayvan Hücresi Modeli Nasıl Yapılır? Yapılışı Ve Malzemeleri

Fen bilgisinde hayvan ve hücre modellerinin yapımı konunun görsel olarak pekişmesi için öğrencilere verilen ödevlerden bir tanesidir. Yapılış itibariyle oldukça basit malzemeler içeren hayvan hücresi, bir hücrede yer alan çeşitliliği, hücrenin yapısını ve özelliklerini anlamaya yardımcı olmaktadır. Her hücrede olduğu gibi hayvan hücreleri de insanlar gibi belirli yapılar barındırır. Biyoloji projelerinde de değerlendirilen hayvan hücreleri için evinizde malzemeler veya marketten alacağınız bazı gıda ürünleri yeterli olmaktadır. Peki Hayvan hücresi modeli nasıl yapılır? Yapılışı ve malzemeleri ile ilgili tüm detayları derledik.

Hayvan Hücresi Modeli Nasıl Yapılır? Yapılışı Ve Malzemeleri

Hayvan hücresi modeli yapmak için bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu malzemeler şekerlemeler, yiyecekler ve marketlerden alınabilen bazı materyaller şeklinde farklılık göstermektedir.

Hayvan Hücresi Modeli Nasıl Yapılır?

Hayvan hücresi modelini yapmak için öncelikle hayvan hücresinde nelerin olduğunu bilmek gerekir. Organeller, hücre çekirdeği gibi kavramların öğrenilmesinden sonra malzemelere karar vermek daha doğru olacaktır. Modellemeyi oluştururken marketlerde farklı paketlerdeki jelibon şekerlemeleri kurulum için oldukça gerçekçi bir görünüm oluşturmayı sağlar.

Hayvan hücresi modeli malzemeleri

Mukavva, el işi kağıdı veya cam pişirme kabı

Yapışkan

İplik

Kağıt-kalem

Tercihe göre sitoplazma için jelatin

Oyun hamurları

Jelibon ve şekerlemeler

Fasulye

Hayvan Hücresi Modeli Yapılışı

Hayvan hücresinin çekirdeği için yuvarlak bir küre görünümü elde etmek adına mukavva karton veya el işi kağıdı uygun ebatta kesilir. Hücrenin çekirdeğinin dışı ve nükleol arası olarak bilinen kromatin alanı tespit edilir ve yuvarlak içine alınır. Hücrenin etrafında bulunan plazma zarı belirlenir. Bir adet yapışkan ile mikrofilament adı verilen iplikler hücrenin çevresine yapıştırılır.

Golgi cisimciği solucan şeklinde kesilerek ilgili alana yapıştırılır. Lizozomlar için yuvarlak jelibonlar kullanılabilir. Mitokondri organellerden oluşması nedeniyle fasulye kullanımı yeterli olacaktır. Endoplazmik retikulum labirent benzeri bir görünüme sahiptir. Bu görünümü sağlamak için el işi kağıtlarına çisim yapılarak mukavvaya yapıştırılabilir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler