Geri Dön
EğitimHazire Ne Demek? Hazire Yeri Kelimesinin Anlamı Nedir?

Hazire Ne Demek? Hazire Yeri Kelimesinin Anlamı Nedir?

İnsanların merak ettiği birçok kelime vardır. Bu kelimeler gün boyu birçok kişi tarafından aranmaktadır. Hazire kelimesi de merak edilen kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kelime oldukça önemli bir anlam içermektedir. Hazire kelimesi daha çok hazire yeri şeklinde kullanılmaktadır. Sizler için Hazire ne demek? Hazire yeri kelimesinin anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Hazire Ne Demek? Hazire Yeri Kelimesinin Anlamı Nedir?


Hazire, eski zamanlarda sıkça kullanılan bir kelimeydi. Tabi günümüzde birçok kişi hazire kelimesinin anlamını bilmez. Bu yüzden hazirenin anlamını araştıran çok kişi olduğunu söyleyebiliriz.

Hazire Ne Demek?

Hazire, özellikle Osmanlı zamanında sık kullanılan bir kelimeydi. Bu kelimenin anlamı ise mezarlık olarak bilinmektedir. Cami, külliye ve mescit gibi alanların avlularında yer alan hazireler birçok mezardan oluşabilir. Hazirelerin yer aldığı alanlar ise dini yapıların olduğu alanlardır.

Hazire, Osmanlı zamanında oldukça önemli bir yere sahipti. Günümüzde ise kullanımı olsa da çoğu kişi tarafından bilinmediği görülmüştür.

Hazire Yeri Kelimesinin Anlamı Nedir?

Hazire yeri, mezarlık anlamına gelmektedir. Hazire, kelime anlamı olarak mezar olan alan anlamına gelmektedir. Bu alanı ifade etmek için hazire yeri tabiri kullanılmaktadır.

Dini yerlerin avlularında etrafı parmaklıklarla veya duvarla örülü olan yerler vardır. Bu yerlerde birçok mezar bulunabilir. Bazen birkaç mezar bazen ise daha çok mezar bu alanlarda bulunabilir. Yani hazirelerin içerisinde çok sayıda mezar olma durumu olabilir.

Hazire yerlerinin ilk kısmında oradaki binayı yaptıran veya o yaptıran kişi ile alakalı olan kişilerin mezarı bulunmaktadır. Bir camiyi, türbeyi veya bunlara benzer dini yeri yaptıran kişiler öldükten sorma bu yerlerin avlusuna gömülürdü. Daha sonra başka kişilerinde yakın yerlere gömülmesi ile hazire yerleri oluşmuştur.

Hazirelerde birden çok mezar olabileceği için bazı hazirelerin çok büyük olduğu görülmüştür. Yani bu yerler büyük mezarlıklar olarak adlandırılabilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler