Osmanlı

Osmanlı

Son dakika osmanlı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan osmanlı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan osmanlı haber sayfamızda...

Osmanlı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 25.574 osmanlı haberi bulunmuştur.
18 MART RESMİ TATİL mi? 18 Mart'ta ne oldu, ne günü? 18 Mart Çanakkale Zaferi hakkında bilgi
18 MART RESMİ TATİL mi? 18 Mart'ta ne oldu, ne günü? 18 Mart Çanakkale Zaferi hakkında bilgi 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi, her yıl 18 Mart günü coşkuyla kutlanan tarihlerdendir. Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında geçen savaş, zafer ile 1916 yılında sonuçlanmıştır. Peki, 18 Mart tatil mi?
5.03.2024 Bilgi Rehberi
Kadın sanatçı ‘rönesansı’nı başlattı
Kadın sanatçı ‘rönesansı’nı başlattı Dünya Kadınlar Günü’nde ressam Mihri Müşfik eserleriyle anılıyor. Mihri Müşfik, kadın sanatçıların ülkemizdeki zorlu varoluş mücadelelerinde deniz feneri özelliğine sahip.
5.03.2024 Kültür Sanat
Ayasofya Camii'ne 'La İlahe İllallah' yazılı mahya asıldı! 'Anlamı benim için çok büyük'
Ayasofya Camii'ne 'La İlahe İllallah' yazılı mahya asıldı! 'Anlamı benim için çok büyük' Ramazan ayının sembollerinden olan mahyalar minarelerdeki yerlerini almaya başladı. İbadete 86 yıl sonra açılan Ayasofya Camii'ne, Türkiye'nin son mahya ustası Kahraman Yıldız ve ekibi tarafından hazırlanan 'La İlahe İllallah' yazılı ramazan mahyası asıldı. Usta Yıldız, “Mahyaların anlamı benim için çok büyük. Yapılmayan bir mesleği yapmaya çalışıyorum. Gökyüzüne yazı yazıyorum. Güzel mesajlar veriyoruz. Manevi yönü kuvvetli bir gelenek bu" dedi.
4.03.2024 Gündem
Savaşın izleri! İngilizler bıraktı, Çanakkale'de iki köy baştan kuruldu
Savaşın izleri! İngilizler bıraktı, Çanakkale'de iki köy baştan kuruldu Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Küçükanafarta ve Büyükanafarta köylerindeki evler, Çanakkale Savaşı'ndan kalan izleri hala taşıyor.
3.03.2024 Haberler
Sultan 2. Mahmud’un mirasını talan ettiler
Sultan 2. Mahmud’un mirasını talan ettiler 196 yıllık Şamlar Bendi definecilerin hedefi olurken talan edilen bölge havadan görüntülendi.
3.03.2024 Gündem
Hürkuş’un kanatları nasıl kırıldı
Hürkuş’un kanatları nasıl kırıldı Nuri Demirağ ve Vecihi Hürkuş’un hayatı yerli havacılığı bu topraklarda kurmanın çetin mücadelesiyle geçti. Ne yazık ki Hürkuş’un serpilip kök salmasına imkân tanınmadı.
3.03.2024 Gündem
Hacı Bekir’in ikonik mağazası Taksim’de
Hacı Bekir’in ikonik mağazası Taksim’de Geleneksel Türk tatlıcılığının öncülerinden biri olarak 1777’den bu yana hizmet veren Ali Muhiddin Hacı Bekir, Taksim’deki yeni mağazasını İstiklal Caddesi’nde açtı.
2.03.2024 Pazar
Bakan Özhaseki Kale Projesi'ni inceledi: Niğde'mizin en önemli yeri
Bakan Özhaseki Kale Projesi'ni inceledi: Niğde'mizin en önemli yeri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Kale Projesi, Niğde’nin turizmden istifade etmesini sağlayacak en önemli proje. Sabırla işi yapacağız, rastgele yapmayacağız. Çünkü bir kez yapılıyor. O bir kez yapılan da inşallah onlarca, yüzlerce sene Niğde'nin gururu olarak yaşayacak" dedi.
2.03.2024 Gündem
Gravürün kalbi bu kütüphanede atıyor
Gravürün kalbi bu kütüphanede atıyor Türkiye’nin ilk dijital gravür kütüphanesi olan Gravür Dünyası Dijital Gravür Kütüphanesi, yaklaşık 10 bin gravür ve haritaya ev sahipliği yapıyor. Dijital kütüphane herkesin erişimine açık.
29.02.2024 Kültür Sanat
Bakan Işıkhan: Emeklilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz
Bakan Işıkhan: Emeklilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz Sivil Toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kentteki programları kapsamında Bursa Valiliğini ziyaret etti.
28.02.2024 Haberler
Bakan Işıkhan: Emeklilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz
Bakan Işıkhan: Emeklilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz Sivil Toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kentteki programları kapsamında Bursa Valiliğini ziyaret etti.
28.02.2024 Ekonomi
Taş Kağıt Makas dizisinin Umut'u Ekin Koç kimdir, kaç yaşında ve hangi dizilerde oynadı?
Taş Kağıt Makas dizisinin Umut'u Ekin Koç kimdir, kaç yaşında ve hangi dizilerde oynadı? Kanal D ekranlarının yeni dizisi Taş Kağıt Makas bu akşam ilk bölümü ile ekranlara geliyor. Taş Kağıt Makas dizi oyuncuları merak ediliyor. Dizinin başrolünde yer alan Umut Tanrıkulu rolüyle Ekin Koç oldu. Peki, Taş Kağıt Makas dizisinin Umut'u Ekin Koç kimdir, kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı? İşte Ekin Koç dizileri ve filmleri...
28.02.2024 Bilgi Rehberi
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran'dan Bangladeş açıklaması
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran'dan Bangladeş açıklaması Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Bangladeş arasındaki dış ticaret hacminin 1 milyar dolar eşiğini aştığını belirterek, "Bangladeş ile ülkemizin ticaretini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği 3 milyar dolar seviyesine yükseltmek için Ankara Ticaret Odası olarak çalışmaya hazırız" dedi.
28.02.2024 Ekonomi
800 nüfuslu mahallede roller değişti! Kadınlar kahvede, erkekler evde
800 nüfuslu mahallede roller değişti! Kadınlar kahvede, erkekler evde Kentte, Osmanlı’dan bu yana yılda bir kez gerçekleştirilen, ‘Erkekler evlere, kadınlar kahvehaneye’ geleneği hala devam ediyor. Kadınlar yılda 1 gün, gün boyunca dışarıda ve kahvede oturup oyun oynayıp sohbet ederken, erkekler ise evden çıkmayıp temizlik yapıyor.
28.02.2024 Gündem
MEHMED: FETİHLER SULTANI DİZİSİ KONUSU VE OYUNCU KADROSU! 📍 Mehmed: Fetihler Sultanı dizisi nerede çekiliyor? İşte karakter ve oyuncu kadrosu...
MEHMED: FETİHLER SULTANI DİZİSİ KONUSU VE OYUNCU KADROSU! 📍 Mehmed: Fetihler Sultanı dizisi nerede çekiliyor? İşte karakter ve oyuncu kadrosu... TRT 1 ekranında bu akşam ilk bölüm ile ekrana gelecek olan Mehmed: Fetihler Sultanı dizisinin konusu ve oyuncu kadrosu merak edilmeye devam ediyor. Osmanlı Devleti'nde yükselme döneminin en önemli padişahları arasında yer alan II. Mehmet'in tahta çıkışı, tahtı babası II. Murad'a devretmesi, İstanbul'un fethi için yaptığı hazırlık süreci ve fetih dizide konu alınacak. İşte Mehmed: Fetihler Sultanı dizisi konusu, oyuncu kadrosu ve karakterleri...
28.02.2024 Bilgi Rehberi
Gemlik’te peş peşe depremler! Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan ‘7 ve üstü’ açıklaması
Gemlik’te peş peşe depremler! Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan ‘7 ve üstü’ açıklaması Bursa’da 23 Şubat'ta 4.1, 25 Şubat’ta ise 3.4 büyüklüğünde peş peşe depremler meydana geldi. Konuya ilişkin Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan uyarı geldi. Prof. Dr. Görür, “kesinlikle 7 ve üstü bir depreme dayanamaz” dedi.
27.02.2024 Gündem
Lahey'de sıra Türkiye'ye geldi! Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız: Demografik yapıyı değiştiriyorlar
Lahey'de sıra Türkiye'ye geldi! Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız: Demografik yapıyı değiştiriyorlar Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) İsrail’in Filistin’i işgalinin hukuki neticelerine ilişkin duruşmada Türkiye sunum yaptı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız "İsrail hesap vermeli" dedi.
26.02.2024 Haberler
Son dakika... Lahey'de sıra Türkiye'ye geldi! Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız: Demografik yapıyı değiştiriyorlar
Son dakika... Lahey'de sıra Türkiye'ye geldi! Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız: Demografik yapıyı değiştiriyorlar Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) İsrail’in Filistin’i işgalinin hukuki neticelerine ilişkin duruşmada Türkiye sunum yaptı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız "İsrail hesap vermeli" dedi.
26.02.2024 Dünya
Dr. Marwa Al-Sabouni: Mimarinin davranışlarımızı yönlendirme gücü vardır; inşa ettiğimiz şey kimliğimizi dönüştürür...
Dr. Marwa Al-Sabouni: Mimarinin davranışlarımızı yönlendirme gücü vardır; inşa ettiğimiz şey kimliğimizi dönüştürür... İstanbulSMD’nin düzenlediği “Mimarlık Ne İşe Yarar” konferansı için İstanbul’a gelen Suriyeli mimar, yazar ve yayıncı Dr. Marwa AlSabouni ile dünya çapında ses getiren kitaplarını, mimarlığın ve şehirlerin savaş ve çatışmalardaki rolünü, yıkımına tanıklık ettiği kadim şehir Humus’taki gözlemlerini ve kentlerin yeniden inşasındaki olası riskleri konuştuk.
26.02.2024 Mimarlık
Jeff Halper CNN TÜRK'e konuştu: İsrail'in amacı her Filistinliyi mülteci yapmak
Jeff Halper CNN TÜRK'e konuştu: İsrail'in amacı her Filistinliyi mülteci yapmak İsrail milyonlarca Filistinliyi Gazze'den sürme planını ortaya koyarken Filistinliler topraklarını terk etmeyeceklerini söylüyor. İsrail'de bu plana karşı çıkan Ev Yıkımları Karşıtı Kurul Direktörü Jeff Halper CNN TÜRK'e açıklamalarda bulundu. İsrail işgaline karşı Osmanlı sistemini önerdiğini söyledi.
25.02.2024 Haberler
Jeff Halper CNN TÜRK'e konuştu: İsrail'in amacı her Filistinliyi mülteci yapmak
Jeff Halper CNN TÜRK'e konuştu: İsrail'in amacı her Filistinliyi mülteci yapmak İsrail milyonlarca Filistinliyi Gazze'den sürme planını ortaya koyarken Filistinliler topraklarını terk etmeyeceklerini söylüyor. İsrail'de bu plana karşı çıkan Ev Yıkımları Karşıtı Kurul Direktörü Jeff Halper CNN TÜRK'e açıklamalarda bulundu. İsrail işgaline karşı Osmanlı sistemini önerdiğini söyledi.
25.02.2024 Dünya
Hollandalı bir ressam: Van Mour
Hollandalı bir ressam: Van Mour Ressam Jean Baptiste van Mour, Osmanlı zamanında İstanbul’a yerleşip, saray hayatının ötesinde halkın günlük yaşamını da yansıtan resimler yaptı.
25.02.2024 Gündem
2.Abdülhamid ve V.Murad'ın torunundan Atatürk’e hakarete tepki
2.Abdülhamid ve V.Murad'ın torunundan Atatürk’e hakarete tepki 2.Abdülhamid’in beşinci kuşak torunu Berna Sultan Osmanoğlu’nun 17 Şubat’ta İstanbul’da yapılan düğününde, nikah şahitlerinden eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz’ın Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor.
24.02.2024 Gündem
ALVES KABLO HALKA ARZ TARİHLERİ-FİYATI: Alves Kablo kaç lot veriyor, katılım endeksine uygun mu? Alves Kablo San. ve Tic. A.Ş. hangi bankalarda var?
ALVES KABLO HALKA ARZ TARİHLERİ-FİYATI: Alves Kablo kaç lot veriyor, katılım endeksine uygun mu? Alves Kablo San. ve Tic. A.Ş. hangi bankalarda var? Alves Kablo San. ve Tic. A.Ş. şirketi halka arz oluyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Alves Kablo firmasının halka arzı onaylandı. Şirket, talep toplama süreci ardından Ana Pazar'da işlem göremeye başlayacak. Peki, Alves Kablo halka arz ne zaman, hangi bankalarda var?
23.02.2024 Bilgi Rehberi
Turgut Altınok: 100'üncü yılda Ankara'da bir tane kalıcı eser yok
Turgut Altınok: 100'üncü yılda Ankara'da bir tane kalıcı eser yok  AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, seçim çalışmaları kapsamında Keçiören ilçesindeki Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi'nde düzenlenen 'Osmanlı Bezemeleri; Ustaların Elinden Lalezar Sergisi'nin açılışına katıldı
22.02.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Osmanlı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.