Geri Dön
Eğitimİlig Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? İlig Kime Denir?

İlig Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? İlig Kime Denir?

Eski bir kelime olması ile beraber, özellikle birçok farklı eserde ilig kelimesi ile karşılaşılır. Bu kelimenin verdiği anlam ise merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Peki, ilig ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? İlig kime denir? İşte bu kelime için tüm detaylar.

İlig Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? İlig Kime Denir?

İlig kelimesi eski Türkçeden gelen ve farklı kelimelerin bir araya gelmesi üzerinden oluşmuş bir anlama sahiptir. Özellikle eskiden birçok farklı Türk devleti ve İmparatorluğu'nun kullandığı bir kelime olarak ön plana çıkar.

İlig TDK Sözlük Anlamı Nedir?

İlig sözcüğü eski dönem Türkçe olan İl (devlet) sözcüğü ile beraber lig eki üzerinden oluşmaktadır. Bu doğrultuda her iki kelime bir araya gelmek suretiyle ilig sözcüğünü oluşturmaktadır. Bu sözcük Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığında, ‘Devletli’ şeklinde ifade sunuyor.

İlig Kime Denir?

Devletin başı olan hükümdarı Eski dönemlerde, ‘ilig’ deniyordu. Özellikle geçmişten günümüze kadar birçok farklı Türk devletinin kullanmış olduğu bir kelime şeklinde öne çıkarmak mümkün. Hükümdarı ya da imparatora herhangi bir durum karşısında bu kelime üzerinden hitap ediliyordu.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler