Geri Dön
Eğitimİlk Psikolojik Roman Hangi Dönemde Yazılmıştır Ve Yazarı Kimdir?

İlk Psikolojik Roman Hangi Dönemde Yazılmıştır Ve Yazarı Kimdir?

Edebiyat alanında yer alan birçok ilk roman bulunmaktadır. Bu ilk romanlar sahip olduğu türler ve özellikler açısından oldukça önemlidirler. Bu romanlar sahip oldukları türe göre oldukça büyük bir ilgi görmeyi başarmışlardır. Sizler için İlk psikolojik roman hangi dönemde yazılmıştır ve yazarı kimdir? Tüm detayları ile derledik.

İlk Psikolojik Roman Hangi Dönemde Yazılmıştır Ve Yazarı Kimdir?

Edebiyat alanında birçok romanın dönüm noktası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bu romanlar yazıldığı döneme göre oldukça değerli romanlardır. Ayrıca bu romanların günümüzde kadar etkileri sürmüştür. Psikolojik anlamda yazılmış ilk romanda oldukça büyük bir ilgi görmüştür.

İlk Psikolojik Roman Hangisidir?

İlk psikolojik roman Eylül adlı romandır. Eylül romanı edebiyat alanına ilk psikolojik roman olarak giriş yapmıştır. Yazıldığı dönemden günümüze kadar büyük bir etki yaratmış olduğunu söyleyebiliriz. Eylül, her açıdan etkileyici bir romandır.

İlk Psikolojik Roman Hangi Dönemde Yazılmıştır?

İlk psikolojik roman olan Eylül adlı eser 1900-1901 yılları arasında Servet-i Fünun dergisinde bölüm bölüm yayınlanmıştır. 1901 yılına gelindiğinde ise Eylül romanı kitap halinde yayınlanmıştır. Yayınladığı dönemde önemli bir etki yaratmayı başarmıştır.

Kitabın ana konusu psikoloji üzerinedir. İnsanların yaşadığı ruh halleri okuyucuya oldukça başarılı bir şekilde aktarılmaktadır. Kitapta yer alan kurgunun son derece başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kitap'ta Yer Alan Ana Karakterler

Suat: Süreyya ile mutlu bir evliliği varken Necip Bey'e aşık olmaktadır.

Necip: Suat ile aşk yaşayan kişidir.

Süreyya: Suat'ın kocasıdır. Gezmeyi ve balık tutmayı çok sevmektedir.

Hacer: Suat’ın kardeşi ve Necip Bey'e ilgi duyan bir kadındır.

İlk Psikolojik Roman Yazarı Kimdir?

İlk psikolojik roman olan Eylül adlı eseri Mehmet Rauf yazmıştır. Mehmet Rauf, Eylül adlı eseri yazarken oldukça önemli bir çalışma yapmıştır. Zaten son derece başarılı olan Mehmet Rauf, birçok ünlü eserin yazarı olarak dikkat çekmiştir.

Mehmet Rauf, İstanbul'da doğduktan sonra küçük yaşlardan itibaren edebiyat ile ilgilenmeye başlamıştır. Özellikle Halit Ziya Uşaklıgil'in eserlerine büyük bir ilgi göstermiştir. Ayrıca İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. En büyük eserlerinden birisi ise Eylül olmuştur. Böylece Eylül, ilk psikolojik roman olarak edebiyat dünyasındaki yerini almıştır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler