Geri Dön
EğitimJson Nedir, Web Sitesinde Nasıl Kullanılır? Json Ne İçin Kullanılır?

Json Nedir, Web Sitesinde Nasıl Kullanılır? Json Ne İçin Kullanılır?

JSON terimi bilgisayar ile yakından ilgilenenlerin sürekli duyduğu bir terimdir. Bu terimin anlamını bilmeyenler JSON hakkında araştırma yapmaktadır. JSON nedir, web sitesinde nasıl kullanılır? JSON ne için kullanılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Json Nedir, Web Sitesinde Nasıl Kullanılır? Json Ne İçin Kullanılır?

JSON teriminin açılımı JavaScript Object Notation şeklindedir. Bu terim bilgisayar ile ilgilenen kişilerin sıklıkla duyduğu terimler arasında yer almaktadır. JSON, Java Script alt yapısı üzerine kurulmuştur ve veri aktarım formatı olarak bilinir.

 JSON Nedir, Web Sitesinde Nasıl Kullanılır?

 JSON programlama dillerinden bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Evrensel olma yolunda ilerleyen bir veri aktarım formatına verilen isimdir. JSON sistemi veri depolamak için kullanılan ve çoğunlukla bir sunucu ile istemci arasında olan formata verilen isimdir.

 JSON dosyaları, XML dosyalarının çok daha basit ve hafif alternatifleri olarak bilinir. Bu format depolanmış olan verinin eş zamansız bir şekilde yüklenmesi adına uyumlu olarak çalışmaktadır. Bu da demektir ki; web siteleri sayfayı yenilemeye gerek kalmadan bilgilerin güncellenmesini sağlamaktadır. 

 İşlemin XML/RSS ile yapılması JSON'a göre daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. JSON dosyaları günümüzde oldukça popüler bir şekilde kullanılabilmektedir. Bununla birlikte JSON kullanan kişiler JSONP isimli yöntem sayesinde 

 etiketini uygulayıp, değişik bir alan adı ile veri istemesine olanak sağlamaktadır. Bunun yapılmaması halinde alan adlarında aynı kök kullanılması sebebi ile veri aktarımı mümkün olmaz. JSON Ne İçin Kullanılır? .json dosyası oluşturulabilmesi için öncelikle doğru bir şekilde söz dizimi oluşturmak gerekir. JSON nesnesinde iki tane çekirdek elementi yer alır. Bunlar anahtarlar ve değerler olarak isimlendirilir. Anahtarlar kısmında dizilerin bulunması gerekmektedir. Bunlar tırnak işareti içerisindeki karakter dizilerinden meydana gelmektedir. Değerler kısmından ise JSON veri tipi vardır. Bunlar dizin, dizi, boole değeri, nesne, boşluk ya da rakam olarak ifade edilebilmektedir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler