Geri Dön
EğitimKoruyucu Aile Nedir, Ne Yapar? Koruyucu Aile Ne Kadar Maaş Alır?

Koruyucu Aile Nedir, Ne Yapar? Koruyucu Aile Ne Kadar Maaş Alır?

En merak edilen konular içerisinde koruyucu aileler geliyor. Genel ifadesiyle çocuklara sahip çıkma şekli üzerinden ele alınan koruyucu aileler, belli başlı niteliklere ve görevlere sahiptir. Peki, koruyucu aile nedir, ne yapar? Koruyucu aile ne kadar maaş alır? İşte bu kelime grubu için merak edilen bilgiler.

Koruyucu Aile Nedir, Ne Yapar? Koruyucu Aile Ne Kadar Maaş Alır?

Koruyucu aileler özellikle devlet güvencesi altında olan çocuklar için büyük bir öneme sahiptir. Onların bakımı ile ilgilenen ve onlar için her türlü desteği sağlayan, belli başlı niteliklere sahip olan kişiler olarak da öne çıkar.

 Koruyucu Aile Nedir?

 Reşit olmayan bir kişinin devlet onaylı şekilde ücretli ya da gönüllü olarak bir aile içerisinde yaşaması koruyucu aile olarak ifade edilebilir. Öz ailesi tarafından bakımı sağlanamayan ya da ailesi olmayan çocuklar için öne çıkar.

 Koruyucu Aile Ne Yapar?

 Koruyucu aile devlet güvencesi altında bulunan reşit olmayan kişilerin, bakımını ve verilmesi gereken desteği sağlar. Ayrıca koruma ve bakım ile beraber, çocukların karmaşık ve sorumlu olan dönemlerini atlatmasına destek verir. Kurumla işbirliği dahilinde koruyucu aile çocuğun okul, sosyal yaşantısı ve gerekli olan ihtiyaçlarını etkin biçimde karşılar. Bu bakımdan özellikle pek çok çocuk sahibi olmayan aile, koruyucu aile olarak görev yapabilmektedir. Bu göre belirli bir dönemi kapsamakta beraber, gerektiği takdirde bir hayat boyu da sürebilir.

 Koruyucu Aile Ne Kadar Maaş Alır?

 Merak edilen konulardan biri olarak koruyucu aile ne kadar maaş alır sorusu geliyor. Özellikle hem gönüllü hem de ücretli olarak devlet güvencesi altında, günümüzde birçok farklı koruyucu aile bulunuyor. Koruyucu aileler için baktıkları her çocuk için aylık olarak 485 TL verilmektedir. Bunlar çocuklar için bakım ve eğitim ile beraber öğretim hayatları adına kullanılması gereken miktardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler