Geri Dön
EğitimKoşuk Nedir, Özellikleri Nelerdir? Divan Edebiyatında Koşuk Örnekleri Nelerdir?

Koşuk Nedir, Özellikleri Nelerdir? Divan Edebiyatında Koşuk Örnekleri Nelerdir?

Türk edebiyatının en önemli yanları içerisinde koşup gelir. Aynı zamanda halk arasından ortaya çıkmış bir şiir yapısı olarak da ifade etmek mümkün. Peki koşuk nedir, özellikleri nelerdir? Divan edebiyatında koşuk örnekleri nelerdir? İşte bu konu hakkında merak edilen detaylar.

Koşuk Nedir, Özellikleri Nelerdir? Divan Edebiyatında Koşuk Örnekleri Nelerdir?

Eski Türk Devletlerinden günümüze kadar ulaşmış olan koşuk, birçok farklı eser bırakmış durumda. Belli başlı özellikleri ile beraber örnekleri üzerinden günümüzde hala önemli bir yer tutmaktadır.

 Koşuk Nedir?

 Eski dönemlerdeki Türk devletlerinde sığır törenlerinde (Av şenlikleri) ile beraber şölenlerde söylenen Kahramanlık, doğa ve aşk temalı şiirler koşuk olarak ifade edilir. Yüzyıllardır süregelen şenlikler üzerinden günümüze ulaşmış birçok örnek bulunmaktadır. Doğal yapısı üzerinden bütün ile halk tarafından ortaya çıkmış önemli şiirlerdir.

 Koşuk Özellikleri Nelerdir?

 Koşup daha çok lirik, pastoral ve epik özellikler barındıran önemli şiirlerdir. Aynı zamanda öne çıkan bu ezginin oluşabilmesi için kopuzdan da faydalanma durumu öne çıkar. Eski dönemlerde daha çok şenliklerde dile getirildiği için, aynı zamanda ritmik hareketler eşliğinde dans etkinliği de bulunduğunu eklemek mümkün. Türk boyları içerisinde ise koşuk özellikleri ile beraber bunları derleyen önemli isim Kaşgarlı Mahmut’tur. Böylece koşuk üzerinden ele alınmış şiirler, günümüze kadar ulaşmıştır.

 Divan Edebiyatında Koşuk Örnekleri Nelerdir?

 Koşuk divan edebiyatının en önemli yanları içerisinde bulunur. Yüzyıllar içerisinde günümüze kadar ulaşmış bu konuda çok önemli koşuk örnekleri yer almaktadır.

 Üdiğ mini komıttı

 Sakınç manga yamıttı

 Könglüm angar emitti

 Yüzüm mening sargarur

 (Günümüz Türkçesi)

 Aşk beni coşturdu ve heyecanlandırdı

 Dert bana geldi ve ben de toplandı

 Gönlüm o güzele meyletti

 Yüzüm o yüzden sararıyor

 Bu şekilde daha koşup üzerinden farklı şiirler eşliğinde örnekler vermek mümkün. Geçmişten günümüze kadar ulaşmış birçok farklı koşuk şiir örneği bulunmaktadır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler