Geri Dön
EğitimLise tercihlerinde her detayı inceleyin

Lise tercihlerinde her detayı inceleyin

LGS sonuçları açıklandı, 1.2 milyon öğrenci ve ailesi için tercih ve kayıt telaşı başladı. Galatasaray, İstanbul (Erkek), Kabataş gibi gözde devlet okullarının yanı sıra Robert, Alman, Üsküdar Amerikan, Saint-Joseph gibi yabancı kolejlere LGS ile öğrenci alınacak.

Lise tercihlerinde her detayı inceleyin

AYSEL BOZAN YILMAZ - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen merkezi sınav sonuçları bugün açıklandı. 8. sınıftaki 1.2 milyon öğrenci ve ailesinin tercih maratonu da başladı. LGS sınav sonuçlarına göre Anadolu, fen, sosyal bilimler başta olmak üzere, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ile özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci alınacak. Yine yabancı kolejlerin aralarında bulunduğu pek çok özel lise de öğrenci kabullerinde sınav sonuçlarını dikkate alacak. Bu okullara giremeyen öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle adresine en yakın okullardan birine yerleştirilecekler.

Devleti yazamayacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu bugün yayınlıyor; tercih ve kayıt takvimi de netleşiyor. LGS kapsamında sınavla öğrenci alan devlet liseleri, özel okullar ve yerel yerleştirmeyle kayıt yaptırılanlar olmak üzere, tercih ve yerleştirme sisteminin üç ayağı var. Öğrencilerin istemediği bir okula yerleştirilmemesi ya da açıkta kalmaması için her adımı dikkatli atmak gerekiyor. Öncelikle özel okullar ile yetenek sınavıyla alan okullara kesin kayıt yaptıranlara devlet okulları için tercih ekranının açılmayacağını hatırlatmakta yarar var. Ancak tercih süresi içinde kayıt iptal edilirse öğrenci devlet okullarını tercih edilebilecek.

Devlet liseleri için tercihlerde, bu yıl bir değişiklik olmazsa şu adımlar izlenecek:

Sınava giren, puanı olan ve sınavla öğrenci alan okulları tercih edecek öğrenciler dahil, tüm öğrencilerin öncelikle yerel yerleştirmeyle alan okullar arasından tercih yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde, merkezi sınavla öğrenci alan okulların tercih ekranı açılmayacak.

Öğrenciler, devlet okulları arasından, merkezi sınav puanıyla, yerel yerleştirmeyle ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecekler. Sınava girmeyenlerin ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki gruptan tercih hakkı olacak.

Öğrencilere öncelikle yerel yerleştirme ekranı açılacak. Burada kaydını tamamlayanlar, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan tercihlerini yapacaklar.

Kılavuzu iyi inceleyin

Devlet liselerinde, sınavla alanlar ile yerel yerleştirmeye girilecek olanlar için öğrencilere ayrı ayrı tercih hakkı tanınacak. Hangi ekrandan kaç tercih hakkı olacağına dair detayları yazı dizimizin devamında paylaşacağız. Ancak bu noktada önceki yıllarda tercih hataları nedeniyle istemediği okullara gitmek zorunda kalanlar olduğunu hatırlatarak acele etmeden, her tercih hakkının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmekte yarar var. LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’ndaki her detaya dikkat edilmesi, tercihlerde yapılacak hataların önüne geçecektir.

Kayıtlar başladı

Amerikan, Alman, Fransız, İtalyan liselerinin de aralarında olduğu yabancı liseler ile Türk özel okullar bugün taban puanları açıklayarak kayıtlara başlıyor. Geçtiğimiz yıldan farklı olarak özel okullarda tek önkayıt ve kesin kayıt takvimi olacak; aynı gün içinde hem kesin hem de yedek kayıtlar yapılacak. 4 kez olacak serbest kayıt döneminde ise aynı gün içinde tüm kayıtlar tamamlanacak.

Özellerde, birinci ön kayıt dönemi bugünden başlayarak 1, 2 ve 3 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Süre 3 Temmuz Pazar günü saat 13.00’te sona erecek. Aynı gün asil ve yedek kayıt listeleri açıklanacak. Birinci kesin kayıt dönemi 4 Temmuz Pazartesi günü yapılacak. Saat 12.00’ye kadar asil liste, 13.30’da yedek liste açıklanacak ve yedek listede yer alanlar kayıt yaptırabilecek. Bunun için okulda bulunmak gerekiyor. Çünkü yedek listedekilerin sıralamaya göre isimleri okunacak ve okulda bulunmayanlar bir sonraki sıraya geçeceği için hakkını kaybedecek. Kayıt işlemi ise saat 21.00’de bitecek. Eğer boş kontenjan var ise ve okul isterse de serbest kayıt dönemi için yeni puan belirleyecek. Serbest kayıt dönemi ise 5, 6, 7 ve 8 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Yüzdelik dilime bakın

Özel okullarda kayıtlar bayrama kadar bitirileceğinden takvim çok sıkışık. Kayıt süreciyle ilgili ailelerin dikkat etmesi gereken noktalar konusunda Milliyet’e açıklamalarda bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk, şunları söyledi: “LGS sonuçları açıklanacak, kayıt süreci başlayacak. Özel okula kesin kayıt yaptıranlar devlet okullarını tercih edemeyecekler. Geçen yıl kayıtlarda iki haftalık bir periyot vardı. Bu yıl bayram tatilinden dolayı takvim daha dar ama okullarımız mesai saatlerinin dışında saat 21.00, 22.00’ye kadar işlemleri gerçekleştirecek. Bayrama kadar kayıtları bitirecekler. LGS sonuçları açıklandıktan sonra okulların yüzdelik dilimleri çok önemli. Ailelerin ve öğrencilerin buna mutlaka dikkat etmeleri gerekiyor. Bir yerde bir beklentiye girip de olmayacak bir okula ön kayıt, kayıt yaptırmaları, sonra onu da kaçırmaları durumunda mağdur olmasınlar. O nedenle okulların rehberlik birimlerinden mutlaka destek alsınlar.”

YARIN: LGS’de kaç kontenjan var? 2022’nin şampiyonları hangi okulları tercih edecek?