Geri Dön
EğitimMandolin Nedir, Özellikleri Nelerdir? Mandolin Çeşitleri Nelerdir?

Mandolin Nedir, Özellikleri Nelerdir? Mandolin Çeşitleri Nelerdir?

Mandolin lut ailesine ait olan bir çalgı aleti olarak bilinmektedir. Ses düzeni keman ile benzerlik göstermektedir ve kısa saplı olan bir yapıya sahiptir. Çift telli olarak gelişme gösteren bir enstrüman olan mandolin, birkaç çeşitten meydana gelmektedir. Peki, mandolin ne demektir, mandolinin özellikleri nelerdir? Mandolin çeşitleri nelerdir tüm detayları ile derledik.

Mandolin Nedir, Özellikleri Nelerdir? Mandolin Çeşitleri Nelerdir?

Mandolin, bir enstrüman türü olup oldukça sevilmektedir. Şiş karınlı ve kısa sapa sahip olan bir yapısı bulunmaktadır.

Mandolin Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Mandolin, uda benzerlik gösteren bir tür çalgı olarak bilinmektedir. Mızrap ile çalındığı zaman daha iyi ses verdiği bilinmektedir. Modern olan mandolinlerde çoğu zaman pena kullanılmaktadır. Mızrap ile çalınma durumu mandolini ut ile gitar aletlerinden ayırmaktadır. Dört çift teli bulunmaktadır.

Mandolinde yer alan ses düzeni kemanda bulunan ses üzeni ile çok yakın benzerlik gösterir. Mandolin ses olarak benzersiz bir değere sahiptir. Telli aletler içerisinde yer alan mandolin, daha basit müzikleri karşılamak için kullanılmaktadır. Keman ya da gitar öğrenmeye başlanmadan önce mandoline başlanması tavsiye edilmektedir.

Mandolin Çeşitleri Nelerdir?

Mandolin bilinen çeşitleri üç adet olduğu bilinmektedir. Yuvarlak sırtlı olan, üstü oyuk biçimde olan ve düz sırtlı mandolin olarak sıralanabilir. Her biri ayrı ayrı belli olan bir müzik çeşidi ile ilişkilendirilmektedir. Üstü oyulmuş olanlar genel olarak geleneksel olan müzik türlerinde kullanılmaktadır. Yuvarlak sırtlı ise Avrupa klasik gelenek müziklerine yer etmiştir.