Geri Dön
EğitimMangal Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Mangal Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda çok popüler hale gelen mangal taşı, taşıdığı pek çok özelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Süs eşyası ya da takı ile birlikte pek çok farklı çeşit üzerinden mangal taşı, günümüzde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Mangal taşı nedir sizler için derledik.

Mangal Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Mangal taşı, halk arasında Lav taşı olarak da bilinir. Milyonlarca yıl içinde doğada değerli taş haline gelen pek çok maden bulunur.

 Mangal Taşı Nedir?

 Madenlerden çıkarılan taşlardan birisi de lav taşıdır. Özellikle de hoş görüntüsü ve dayanıklı olması ile bilinen bu taş, günümüzde değişik amaçlar için sıkça kullanılıyor. Mangal taşı ya da diğer ismi ile lav taşı, adından da anlaşılacağı gibi, bazı volkanik olaylar sonucunda yeryüzüne ulaşmış olan taşlar arasında yer alır.

 Mangal Taşı Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

 Yeryüzü tabakasının en derin kısımlarından yüzeye kadar ulaşan bu taş, çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ama sağladığı pek çok fayda ve özellik ile birlikte dayanıklılığı ile bilinmesine rağmen, son zamanlarda yarı değerli taş kategorisine girmiştir. Yine de dünya çapında çok yaygın olarak süs eşyası ve pek çok alanda kullanılan önemli taşlar içinde yer alıyor. Özellikle de bileklik ya da tesbih bu gibi takıların yapımında sıkça kullanılıyor.

 Lav taşı pek çok farklı özelliği ile ön plana çıkıyor. Yüksek bir dayanıklılığa sahip olan mangal taşı aynı zamanda lav taşı ismi ile de bilinir. İçerdiği mineral bakımından da çok zengin bir yapıya sahiptir. Bunların içerisinde magnezyum, demir, potasyum, çinko ve kalsiyum gibi mineraller yer alıyor. Özellikle de bu minerallerin çakralarda etkili olduğu biliniyor. Lav taşı, antik dönemden günümüze kadar bir taş olarak özellikle savaştan ve nazardan koruyacak bir anlama sahiptir.