Geri Dön
EğitimMülakat Nedir, Nasıl Yapılır? Mülakat Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Mülakat Nedir, Nasıl Yapılır? Mülakat Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Mülakat sözcüğü günümüzde duyulan sözcüklerden biridir. Mülakat kelimesinin ne olduğu ve nasıl yapıldığı kişilerce özel olarak araştırılan bir bilgidir. Kişiler mülakat türleri ve özellikleriyle alakalı olarak araştırma yapabiliyor. Mülakat sözcüğünün anlamı kişilerce araştırılabiliyor. Mülakat nedir, nasıl yapılır? Mülakat türleri ve özellikleri nelerdir? Mülakat sözcüğüyle alakalı merak edilen bilgileri derledik.

Mülakat Nedir, Nasıl Yapılır? Mülakat Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Mülakat sözcüğü, firma yetkililerin iş başvurusu yapan kişilerle tanışmak için yaptığı iş görüşmesidir. Mülakatlarda farklı yöntemler uygulanabiliyor. Her firmanın mülakat türü farklı olabiliyor.

Mülakat Nedir? Nasıl Yapılır?

Mülakatlar yapılırken, başvuran adayın birçok detayı incelenir. Eğitim geçmişleri, çalışma şartları ve başvuran kişinin tecrübeleri incelenen detaylar arasında yer alıyor. İnsan kaynakları ya da firma yetkilileri, adayların konuşma tarzını ve verdiği yanıtları değerlendirmeye alır. Karşılıklı olarak uygun görülme durumunda, işe alım işlemleri gerçekleştirilir. Mülakatların farklı çeşitleri vardır. Firmalar uygun gördüğü mülakat çeşitlerini uygulayarak, iş başvurusu yapan bireyleri farklı bir mülakat içerisine alabilir.

Mülakat türlerinden birisi de, stres mülakatıdır. Mülakat esnasında, işverenin hazırladığı özel sorular iş başvurusu yapan bireylere sorulur. Başvuru yapılan iş stres yönetimiyle alakalı ise, kişilerin stres altında nasıl hareketler sergileyeceği değerlendiriliyor. Mülakatlar esnasında kriz yönetimi testleri de yapılabiliyor. Adayların göstermiş olduğu tepkiler, işveren tarafından incelenerek değerlendirmeye alınıyor.

Mülakat sırasında, iş başvurusu yapan bireylerin tüm testlerde sakin kalması ve heyecan yapmaması önemli bir detaydır. İş başvurusu yapan bireylere yönetilen sorulara, sakin ve çözümcü cevaplar vermek gerekir. Mülakat sırasında sorulan sorular firma yetkilileri tarafından özenli olarak hazırlanır. Sorulan sorular her firmada farklı olarak ele alınabilir. Her işin kendine göre farklı zorlukları olmasından kaynaklı olarak, kişilere farklı stres testleri uygulanabiliyor.

Mülakat Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

İşveren ve iş başvurusu yapan bireylerin yaptıkları görüşmeye mülakat deniliyor. Mülakatların farklı türleri bulunuyor. Mülakat esnasında kişilere sorulacak sorular bazen doğaçlama, bazen de mülakat öncesi hazırlanıyor. Mülakat türlerinden biri de, stres yönetimidir. İş başvurusu yapan bireyleri stres altına almak ve streslere karşı nasıl bir tepkime gösterdiğini öğrenmek için uygulanabilir. Kriz yönetimi de mülakatların içeriğinde olan bir durumdur.

Başvurulan işin detayları, kişilere uygulanacak olan mülakat türüne etki edebiliyor. Yoğun stres altında çalışılacak bir pozisyon ise, kişilere stres yönetimi başlığı altında mülakatlar yapılabiliyor. İş başvurusu yapan bireylere farklı ve karmaşık sorular yönelterek, başvuru yapan bireylerin stres yaşaması sağlanıyor. Mülakatlar bir veya birden fazla olabiliyor. İlk mülakatta firmalar iş başvurusu yapan bireyleri sadece tanımak isteyebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler