Geri Dön
EğitimNiasin Nedir, Ne İşe Yarar? Niasin Hangi Besinlerde Bulunur?

Niasin Nedir, Ne İşe Yarar? Niasin Hangi Besinlerde Bulunur?

Halk arasında daha çok B3 vitamini olarak bilinen niasin, vücudun temel yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Diğer adı nikotinik asit olan niyasin, hücrelerin protein üretmesine yardımcı olur. Niasin nedir, ne işe yarar? Niasin hangi besinlerde bulunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Niasin Nedir, Ne İşe Yarar? Niasin Hangi Besinlerde Bulunur?

Suda çözünen vitaminlerden biri olan B3 vitamini, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Yeteri kadar alınmadığı takdirde vücut direnci düşer. Bu da başta kalp- damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Niasin Nedir? 

Niasin, hem çocuk hem de yetişkin sağlığına faydalı, en önemli vitaminlerden biridir. İhtiyaçtan fazlası ise kızarıklıklara ve cildin pul pul dökülmesine neden olabilir. 

Niasin Ne İşe Yarar? 

 1- Kalp krizini riskini azaltır: 

 Niasin içeren gıdalar kötü kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar. Bu da kalp krizini riskini yarı yarıya düşürür. Kalp dostu olarak tanımlanan B3 vitamini, kalp damar hastalıklarına da iyi gelir.

 2- Hafızayı geliştirir: 

 B3 vitamini beyin sağlığına da olumlu etki eder. Hafızayı geliştirdiği için dikkat eksikliği ve odaklanma sorunu yaşayan kişilerin düzenli aralıklarla tüketmesi gerekir. 

 3- Enerji verir: 

 Diğer tüm vitaminler gibi niasin de vücudun enerji ihtiyacını karşılar. 

 4- Depresyona yakalanma riskini düşürür: 

 B3 vitaminin insan psikolojisine de iyi gelir. Kaygıyı azaltır ve kişinin daha enerjik ve mutlu hissetmesini sağlar. 

 5- Kırışıklıkları giderir: 

 Niasin, yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların giderilmesinde de etkilidir. 

 Niasin Hangi Besinlerde Bulunur? 

 Niasinin en fazla bulunduğu besinlerin başında balık geliyor. Bunun dışında tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları da B3 vitamini bakımından zengindir. Niasin içeren diğer besinler şunlardır: 

 Buğday ve çavdar ekmeği

 Fıstık, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler 

 Gluten içermeyen esmer ve kepekli pirinçte. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler