Geri Dön
EğitimNisbi Hak Nedir? Kısaca Nisbi Hak Örnekleri Nelerdir?

Nisbi Hak Nedir? Kısaca Nisbi Hak Örnekleri Nelerdir?

Kişilerin yaşama ve özgürlük haklarının korunması ve düzenlenmesi için bir takım hukuksal haklar bulunmaktadır. Bu haklar arasında sayılan nisbi haklar, belli kişilere karşı sürülebilen haklar olarak bilinmektedir. Peki, bu nispi hakların tam olarak konusu nedir? Belli bir kişilere karşı derken ne demek istemektedir? Hangi davranışları isteme yetkisi nisbi haklara girmektedir? İşte, nisbi haklar ve içerdiği konular hususunda tüm detaylar.

Nisbi Hak Nedir? Kısaca Nisbi Hak Örnekleri Nelerdir?


Nisbi haklar herkese karşı değil belli bir kişiye veya belli bir topluluğa karşı ileri sürülebilen haklardır. Bu haklar sadece ilgilendiren kişi ve kişileri bağlar. Bu kişiler dışındaki bireylerden hakkın karşılanması istenmez.

Nisbi Hak Nedir?

Bir bireyin hakkı ile ilgili herkesin sorumlu olduğu değil de sadece o konu ile alakalı kişilerin sorumlu olması durumuna nisbi haklar denilmektedir. Yani burada karşıda bulunan kişiden ya da borçludan belli bir davranışı ya da hakkı isteme yetkisi bulunmaktadır. Bu haklarda özel hukukun altında sayılmakta olan mutlak haklar gibi bir özel haktır.

Farkı sadece herkese karşı değil de belli bir kişiye ya da topluluğa karşı ileri sürülmekte olan haktır. Bu haklar özellikle borç alacak ilişkisi içerisinde ortaya çıkan haktır. Yani kişi borcunun karşılığını sadece borç yükümlülüğü altına girmiş kişiden tahsil edebilmektedir. Burada hak sahipleri alacaklı, karşı taraf ise borçlu konumunda bulunurlar.

Kısaca Nisbi Hak Örnekleri Nelerdir?

Nisbi haklar ile ilgili olarak şu örnekleri vermek mümkün olabilir. Mesela kiracının, ev sahibine ödemesi gereken kiraları ödemen evi boşaltıp gittiği düşünelim. Ev sahibi evini yeni kiralayan kişiden veya borcu ödemeden çıkıp giden kişinin akrabalarından bu hakkı zorla isteyemez.

Borç alacak ilişkisi sadece ev sahibi ile borcunu ödemeden çıkan kiracıya aittir. Ya da evini bir yıllığına kiralayıp kira bedelini alan ev sahibinin bir yıl dolmadan kiracısını evden çıkarması durumunda ev sahibi sebepsiz zenginleşmeye neden olmaktadır. Bu hakta yalnızca ev sahibini ilgilendirmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler