EğitimÖğretmenlik Mesleği Kanun Teklifi komisyondan geçti

Öğretmenlik Mesleği Kanun Teklifi komisyondan geçti

06.07.2024 - 07:01 | Son Güncellenme:

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi; TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda iki gün süren görüşmelerin ardından dün sabaha karşı kabul edildi.

Öğretmenlik Mesleği Kanun Teklifi komisyondan geçti

COŞKUN ERGÜL / Ankara - Haftaya Genel Kurul’da ele alınması beklenen teklifteki bazı önemli düzenlemeler şöyle:

Haberin Devamı

- Milli Eğitim Akademisi’ndeki hazırlık eğitiminde başarılı olan adaylar öğretmen olarak atanacak. Akademiye öğretmen adayları, KPSS puanına göre alınacak. 

- Akademi tarafından gerçekleştirilecek eğitimleri tamamlamaları şartıyla; 10 yıl görev yapanlar uzman öğretmen, uzman öğretmenlikte 10 yıl görev yapanlar başöğretmen olacak.

Disiplin cezaları

- Öğretmen ve yöneticilerden öğrencilere ve eğitim süreçlerine ilişkin ses veya görüntüleri paylaşanlara “kınama”; öğrencilere menfaat karşılığında özel ders veren veya özel ders için yönlendirme yapanlara, öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek söz, davranış, hal ve hareketlerde bulunanlara, Bakanlıkça onaylanan öğretim programının belirlediği amaç ve hedeflere aykırı faaliyet ve uygulamalar yapanlara “aylıktan kesme” cezası verilecek.

Haberin Devamı

Eğitimde şiddet

- Resmi-özel tüm eğitim kurumlarında çalışan öğretmen, yönetici, usta öğretici, uzman öğretici, rehber danışmanlar ile ek ders ücreti karşılığı görev yapanlara karşı şiddet olaylarında cezalar artırılıyor. TCK’da düzenlenen kasten yaralama, tehdit, hakaret gibi suçlarda tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak ve hapis cezası ertelenmeyecek.

- Denetim ve inceleme sonucunda görevini yerine getirmede yetersizliği tespit edilen öğretmenler, Akademi’de eğitime alınacak. İkinci değerlendirmede de yetersizliği tespit edilenler, genel idare hizmetleri sınıfında uygun kadrolara atanacak.