Geri Dön
EğitimOkul öncesi eğitimde iş birliği protokolü

Okul öncesi eğitimde iş birliği protokolü

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, iki bakanlığın iş birliğiyle hazırlanan Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokolü’nü imzaladı.

Okul öncesi eğitimde iş birliği protokolü

Ankara Çankaya Mehmet Meto Anaokulu’ndaki imza töreninde konuşan Bakan Özer, bakanlık olarak yeni dönemde okul öncesi eğitime erişimi artırma konusuna yoğunlaştıklarını belirterek, “Tüm bilimsel literatürün de ortaya koyduğu gibi okul öncesi eğitim politikası ekonomik maliyeti en düşük olmasına rağmen uzun vadeli getirisi en yüksek olan bir eğitim politikasına karşılık gelmektedir. Okul öncesi eğitimin önündeki erişim engelleri, daha sonra eğitimin ilerleyen kademelerinde önümüze okullar arası başarı farkı olarak yani eğitimde fırsat eşitliğini zedeleyen bir enstrüman olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Okul öncesi eğitimde iş birliği protokolü

Köy okullarında ana sınıfı açılması için gerekli 10 öğrenci kriterini, 5’e düşürdüklerini belirten Özer, sadece bu yönetmelik değişikliği ile 12 bin çocuğun ana sınıfıyla buluşmasını sağladıklarını söyledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal hizmetlerinden herhangi birisinden yararlanan bir ailenin çocuğunu okul öncesi eğitime kayıt yaptırdığında devlet desteği sağlanacağına dikkat çeken Özer, “1 milyon çocuğumuzu okul öncesi eğitime eriştirmek için yola çıkmış bulunuyoruz” dedi.