Geri Dön
EğitimÖrneklendirme Nedir? Edebiyatta Örneklendirme Cümleleri Nelerdir?

Örneklendirme Nedir? Edebiyatta Örneklendirme Cümleleri Nelerdir?

Edebiyatta düşünceyi geliştirme yöntemleri birçok türe ayrılır. Yazar öne sürdüğü fikri okura benimsetmek için başka yazarların, bilim insanlarının ve kanaat önderlerinin sözlerinden alıntı yapabilir. Bu yönteme tanık gösterme denir. Diğer düşünceyi geliştirme yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilir: Örneklendirme, karşılaştırma, mecaz, tanımlama, sayısal verilerden ve istatistiklerden faydalanma. Örneklendirme nedir? Edebiyatta örneklendirme cümleleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Örneklendirme Nedir? Edebiyatta Örneklendirme Cümleleri Nelerdir?


Edebiyatta nesir, düşünce yazıları, bildirme yazıları ve kurgusal metinler olmak üzere üçe ayrılır. Örneklendirme genellikle makale, söyleşi, anlatı ve deneme gibi düşünce yazılarında kullanılan bir yöntemdir.

Örneklendirme Nedir?

Yazarın, kaleme aldığı metnin daha anlaşılır olması için başka kişilerden alıntı yapmasına örneklendirme denir. Aynı zamanda, yazarın fikrini benimsetmek için tarihi olayları ya da belli başlı olguları sıralamasıyla da örneklendirme yapılabilir.

Örnek gösterme ile tanık gösterme sıklıkla birbirine karıştırılan iki yöntemdir.

1- Sadece ben değil, Aurelius Augustinus ve Frithjof Schuon gibi filozoflar da benim gibi düşünüyor. - Tanık gösterme.

Bu cümlede yazar, fikrini ispatlamak için iki filozofu daha tanık gösteriyor. Burada herhangi bir alıntı ya da örnek söz konusu olmadığı için, bu cümlede ''tanık gösterme'' yöntemi kullanılmıştır.

2- Sokrates'in de dediği gibi: Çoğunluk insanı bilge de yapamaz cahil de. Keşke çoğunluk en büyük fenalıkları yapabilseydi. Böylece en yüce iyilikleri de yapabilirdi. - Örnek gösterme

Edebiyatta Örneklendirme Cümleleri Nelerdir?

Edebiyatta örneklendirme cümlelerinde ''örneğin, dediği gibi, örnek olarak gösterilebilir'' gibi birçok kalıp kullanılır.

1- 1950 yılından sonra Türk şiirinin yükselmesini sağlayan birçok yetkin isim ortaya çıktı. Orhan Veli, Ülkü Tamer, Edip Cansever ve Ece Ayhan bu isimlere örnek olarak gösterilebilir.

2- Şu an bu şehirde değil başka bir yerde olabilirdik: Örneğin: Paris'te ya da Londra'da.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler