Geri Dön
EğitimPay Payda Nedir? Kısaca Pay Payda İlişkisi Konu Anlatımı

Pay Payda Nedir? Kısaca Pay Payda İlişkisi Konu Anlatımı

İlköğretimden başlamak suretiyle eğitimin her alanında pay ile fayda mutlaka kullanılır. Tabii bunların aralarında belli başlı bazı ilişkiler bulunmaktadır. Peki pay payda nedir? Kısaca pay payda ilişkisi konu anlatımı üzerine merak edilen bilgiler.

Pay Payda Nedir? Kısaca Pay Payda İlişkisi Konu Anlatımı

Özellikle kesirler üzerinden çok kullanılan matematik terimleri arasında pay ve payda gelir. Sadece eğitim konusunda değil aynı zamanda günlük yaşamda da birçok alanda oldukça fazla kullanılır.

Pay Payda Nedir?

Pay ve paydanın ne olduğunu öğrenebilmek için bu terimleri sırasıyla teker teker ele almak gerekir.

Payda: Herhangi bir bütünün kaç eş parçaya ayrıldığını gösterir.
Pay: Parçalar arasında kaç tanesinin alındığını ifade etmektedir.

Bu şekilde bir bütün parçalara ayrıldığı vakit, bu parçalar üzerinden yapılacak oranlama konusunda pay ve payda kullanılır. Özellikle kesir üzerinden gösterilen pay ve paydayı anlatmak mümkün;

Pay/Payda

Görüldüğü gibi kesirler üzerinden pay üst kısmı yazılır ve payda ise alt bölüme yazılır. Bu sayede bir bütünün kaç eşit parçaya ayrıldığı ve bu parçalardan kaçının alındığı anlaşılır.

Kısaca Pay Payda İlişkisi Konu Anlatımı

Herhangi bir bütün parçaları ayrıldığı vakit ortaya payda ile pay çıkar. Böylece özellikle matematik işlemleri yapılırken büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu doğrultuda bir bütün parçaya eş olarak ayrıldığı vakit bu payda olarak bilinir. Böylece kesir üzerinden alt kısma yazılır. Aynı zamanda eşit oranda ayrılmış parçaların içinden ne kadara alındığı pay olarak üst kısımda yazılır.

Örneğin bir pasta 6 eşit parçaya bölünmüş olsun. Bu sebepten dolayı fayda kısmına, yani kesrin alt bölümüne 6 yazılır. Bu eşit parçalardan üçünün alındığı ve ifade edildiği düşünülsün. Bu da pay kısmını göstermektedir. Yani pasta eşit parçaya ayrıldığında ve 3 parçası alındığı vakit şu şekilde görünür;

Pasta = 3/6

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler