Geri Dön
EğitimPire Nasıl Ölür? Evdeki Ve Vücuttaki Pireler Nasıl Ölür, Nasıl Kurtulunur?

Pire Nasıl Ölür? Evdeki Ve Vücuttaki Pireler Nasıl Ölür, Nasıl Kurtulunur?

Kan emici niteliğe sahip dış parazitler olan pireler, taşımış oldukları mikrop ve hastalıklardan dolayı insan sağlığı açısından oldukça tehditkar olan canlılardır. Bu sebeple pire sorunu ile karşı karşıya kalan insanların en çok sordukları Pire nasıl ölür? Evdeki ve vücuttaki pireler nasıl ölür, nasıl kurtulabilirsiniz sorularının yanıtlarını tüm detayları ile derledik.

Pire Nasıl Ölür? Evdeki Ve Vücuttaki Pireler Nasıl Ölür, Nasıl Kurtulunur?

Pire olarak adlandırılan bu canlılar genellikle kuş, kedi ve köpek gibi çeşitli evcil hayvanlar aracılığıyla evlere davetsiz bir şekilde girmekte ve insanların huzurunu ve sağlığını bozan unsurlar olarak kendilerini göstermektedir.

Pire Nasıl Ölür?

Oldukça hızlı bir şekilde üreme kapasitesine sahip durumda olan pireler, evin süpürülüp silinmesiyle birlikte tamamıyla ortadan kaybolabilen canlılar değillerdir. Evlerdeki çatlaklarda, yatak altlarında, dolap içlerinde, duvar diplerinde, elbise dikişleri ve koltuklar gibi en kuytu yerlerde yaşayabilen pireler süpürülmüş olsalar dahi pire yumurtalarını yok etme noktasında pire ile mücadele başarısızlık ile sonuçlanabilir.

Böyle bir durumda en büyük yardımcınız çamaşır suyu olacaktır. Çünkü çamaşır suyu, pirelerin sevmediği bir kokuya sahiptir ve pirelerin oradan uzaklaşmasında oldukça etkili bir çözümdür. Çamaşır suyu pire yumurtalarının da temizlenmesinde önemli bir fayda sağlar.

Evdeki ve Vücuttaki Pireler Nasıl Ölür, Nasıl Kurtulursunuz?

Evde pire varlığı söz konusu ile bu konu ile alakalı olarak yapılacak şeyler her yeri dip köşe iyi bir biçimde çok iyi çeken bir süpürge ile süpürmektir. Süpürge işleminin bitmesinin ardından süpürgenin toz haznesinin mutlaka temizlenmesi ve bir torbaya boşaltılması gerekir. Sonrasında bu torbayı sıkıca bağlamak ve evde bulunan çöp kovasına değil dışarıda bulunmakta olan çöp kovasına atmak gerekir.

Evde beslenen bir evcil hayvan var ise ve bu bir köpek ise hayvanı ılık suda pire şampuanıyla yıkamak gerekir. Sonrasında köpeğin tüylerinin güzelce taranması önemlidir. Eğer evde bir kedi var ise bir veterinere danışmak ve pire olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Evcil hayvanın yatağına okaliptüs yağı damlatılması fayda sağlayacaktır. Çünkü pireler okaliptüs yağını sevmediği için oradan uzaklaşacaktır.

Evdeki perdeleri ve çarşafları, koltuk ve halı örtülerinin mutlaka çok sıcak suda yıkanması gerekir. Yıkama esnasında makinenin deterjan gözüne birkaç damla okaliptüs yağı damlatılması pirelerden daha hızlı bir şekilde kurtulmaya katkı sağlar.

Evin zemini, halıları, koltukları içine okaliptüs damlatılmış olan su ile durulamak iyi bir çözümdür. Silme işlemi çamaşır suyu ile de yapılabilir. Bunun için bir kovaya çamaşır suyu çok az damlatarak kullanılabilir.

Halıların iyice süpürüldükten sonra karbonat, sirke ve limon karışımıyla bir kova su hazırlanarak silinmesi önemlidir. Evde yapılabilecek bu uygulamaların sonrasında bir ilaçlama firması ile bağlantı kurmak ve gerekirse evin ilaçlatılması işlemi yapılabilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler