Geri Dön
EğitimPop Art Nedir? Pop Art Sanatının Öncüleri Kimlerdir?

Pop Art Nedir? Pop Art Sanatının Öncüleri Kimlerdir?

Pop Art sanatı ilk olarak Avrupa'da 1960'lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Soyut bir sanat akımı olması ile de bilinir. Bu sanat İngiltere ile Amerika'da farklı koşullarda ve birbirlerinden bağımsız bir şekilde ortaya çıktı. Pop Art nedir? Pop Art sanatının öncüleri kimlerdir detayları ile derledik.

Pop Art Nedir? Pop Art Sanatının Öncüleri Kimlerdir?

Pop Art terimi Popüler Sanatın kısaltılmışıdır. Terim ilk defa İngiltere'de eleştirmenlik yapan Lawrance Alloway tarafından 1958 yılında bir dergide yayınlanan makalesinde kullanılmıştır. Akımın sanatçıları, gazete parçası ya da endüstri atıkları gibi pek çok parçayı sanat eserlerinde kullanmışlardır.

Pop Art Nedir?

Pop Art, değişen kültüre duyulan inancın sanatsal bir şekilde ortaya çıkmış haline verilen isimdir. İngiltere'de eleştirmenlik yapan Lawrence Alloway Pop Art sanatının gelişmesine yaptığı katkılar ile bilinmektedir. Architectural Design isimli dergide yayınlanan makalelerinde popüler kültür ögelerini Pop Art kelimesi ile ifade etmiştir.

Pop Art aynı dönemde Amerika'da da oldukça ses getiren bir sanat akımı olmuştur. Pop Art, imgelerden oluşması ve iki boyutlu olarak farklı ve dikkat çeken kombinasyonları ile pek çok reklamda kullanılmıştır. Hamburger, kola şişeleri, sigara paketi, hazır yiyecekler, konserve kutuları gibi değişik alanlarda Pop Art sanatına yer verilmiştir. Bu şekilde Amerikalıların günlük yaşamı ile Pop Art sanatı bir bütün haline gelmiştir.

Pop Art Sanatının Öncüleri Kimlerdir?

Pop Art sanatının öncüleri şu şekilde sıralanabilir;

Roy Lichtenstein (Ressam ve öğretmen)

Keith Haring (Ressam, sosyal aktivist, grafiti sanatçısı)

Yoyoi Kusama (Yazar, ressam, sanatçı)

Claes Oldenburg

Robert Indiana

David Hockney

Peter Blake

Tom Wesselman

Andy Warhol

 

Pop Art akımı mimaride de çok sık kullanılmıştır. Özellikle mekanların iç kısımlarında pop art sanatına çok fazla yer verilmiştir. Ülkemizde de pop art akımı temsilcileri bulunmaktadır. Sedef Gali, Zekai Ormancı, Altan Gurman, Burhan Doğançay, Ergin İnan ülkemizdeki Pop Art sanatçılarından birkaçıdır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler