Geri Dön
EğitimProteinlerin Yapı Taşı Nedir, Ne Bağı Yapar?

Proteinlerin Yapı Taşı Nedir, Ne Bağı Yapar?

Proteinler vücudumuz için oldukça önemlidir. Vücudumuzun yapı taşladır. Aynı zamanda yaşam fonksiyonlarımız için kas, kemik, ortan kan oluşturmak için proteinler gereklidir. Protein molekülleri farklı bileşenlerden oluşmaktadır. Bu yapı taşlarına amino asit adı verilmektedir. Peki ya proteinler yapı taşı nedir? Ne bağı yapar tüm detayları ile derledik.

Proteinlerin Yapı Taşı Nedir, Ne Bağı Yapar?

Protein; vücudumuzun yaşam fonksiyonlarını oluşturmak için gereklidir.

 Proteinin Yapı Taşı Nedir?

 Proteinin yapı taşı amino asitlerdir. Amino asitler, egzersiz performansı, kas büyümesini hızlandırmak gibi birçok alanlarda yardımcı olmaktadır. Amino asitlerin içerisinde karboksil ve amin bulunmaktadır. Proteinler vücudun ihtiyaç duyduğu besin bölümünde yer almaktadır. Proteinlerin parçalanması ile amino asitler ortaya çıkmaktadır. Amino asitler belirli görevler ile vücutta farklı görevleri yerine getirmektedir.

 Amino asitler vazgeçilmez ve önemsiz amino asitler şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Hayvanlar amino asitleri protein içeren besinler ile elde etmektedir. Yenilmiş olan proteinler sindirim yolu ile parçalanmaktadır. Vazgeçilmez amino asitlerin alınası canlıların sağlığı için çok önemlidir. Peynir, süt et gibi hayvansal gıdalardan alınabilmektedir. Aynı zamanda mercimek, buğday, tam tahıl gibi bitkisel besinlerden de alınabilmektedir.

 Protein Yapısı:

Primer yapı; amino asitlerden spesifik olan peptid bağları ile bağlanarak protein zincirini oluşturmaktadır. Amino asitler, proteinlerin uzayda olan yapılarını veyahut şekillerini belirlemektedir.

Sekunder yapı; bu protein zincirinde olan polipeptidlerin üç boyutlu düzenini belirlemektedir.

Terciyer yapı; protein zincirinin üç boyutlu düzenini gösteren yapıdır.

Kuvatener; protein zincirlerinin birbirleri ile olan etkileşimlerinin sonucu oluşmaktadır.