Geri Dön
EğitimReverb Nedir, Nasıl Kullanılır? Reverb Nerelerde Kullanılır?

Reverb Nedir, Nasıl Kullanılır? Reverb Nerelerde Kullanılır?

Reverb (kısaca derinlik, yankı), bir sesi çevreleyen akustik ortama denir. Doğal reverb ise, her yerde sıkça bulunur. Açık alanda bir vadide, kanyonda ya da bir banyoda, spor salonunda olması şartı ile, temel özellikleri de hep aynıdır. Reverb nedir, nasıl kullanılır sizler için derledik.

Reverb Nedir, Nasıl Kullanılır? Reverb Nerelerde Kullanılır?

Reverb, sık sık aralıklı yankılar dizisinden meydana gelir. Eko sayısı ve uzunluğu (decay) sesi şekillendirme konusunda önemli bir rol oynar. Yankılanan bir alanın sesini başka pek çok farklı faktör etkiler.

Reverb Nedir?

Reverb, kısacası derinlik ve yankı kısaca bir sesi çevreleyen akustik ortama denir. Doğal reverb aslında her yerde bulunur. Özellikle de açık alanda bir kanyonda, vadide, spor salonunda, banyoda olması şartı ile, temel özellikler hep aynıdır.

Reverb Nasıl Kullanılır?

Reverb efekti, özellikle de derinlik oluşturmak için sıkça kullanılır. Bir mikste, vokal ve bazı enstrümanlar ön plandadır. Bazıları orta derinliktedir ve bazıları da arka plandadır. Bir vokal tamamen kuru ise mikste öne gelir.

Reverb efekti sayesinde kötü bir vokal sesini mikste kapatabilirsiniz. Reverb kullanımının en temel nedenlerinden birisi de aslıda budur. Ama, zayıf bir sesle söylenen bir vokal parçasını düzeltmenin en etkili yolu, Melodyne gibi güçlü bir yazılımı kullanmaktır. Daha sonra ise, vokalde normal bir şekilde işlem yapılır. Kuru bir vokal ya da enstrüman parçasına yankı uygulandığı zaman, işlemci üzerinde reverb genişliği canlı bir şekilde kaydedilmiş gibi görünür.