Geri Dön
EğitimSakarya Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Sakarya Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Sakarya nehrinin nerede olduğu ülkemizde sıklıkla merak edilen ve araştırılan konular arasındadır. Özellikle çok fazla bilinmesinden ve merak edilmesinden dolayı da araştırılan nehirlerden biridir. Bu bakımdan siz de Sakarya nehri nerede öğrenebilir ve gerektiği zaman bu bilgiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sakarya nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür tüm detayları ile derledik.

Sakarya Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

 Sakarya nehri Afyon'un Bayat yaylası ile Eskişehir'in Dikmen köyünden başlamaktadır. Ülkemizde birçok yerden geçen Sakarya nehri Sakarya'nın Karasu ilçesinden Karadeniz'e dökülmektedir.

 Sakarya Nehri Nerede?

 Sakarya nehri Afyon ilinin Bayat yaylası ve Eskişehir ilinin Dikmen köyünden başlamaktadır. Birçok ilden geçerek en son Sakarya'dan Karadeniz'e dökülen Sakarya nehri eski ismi Sangarios olarak bilinmektedir. Sakarya nehrinin toplam uzunluğu 810 km. olduğu bilinmektedir. Sakarya nehrinin birçok kolu vardır. Bu kollar porsuk çayı, mudurnu çayı, ankara çayı, koca çay, darıçay deresi ve çark suyudur.

 Sakarya nehri İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgesi'nden suları alarak Karadeniz Bölgesi'nden de beslenir ve sularını en son kuzeyde yer alan Depresyon'a boşaltır. Sakarya nehrinin rejimi karma rejim olarak kabul edilir. Sakarya nehri Eskişehir, Ankara, Bilecik ve Sakarya illerinden geçer. Aynı zamanda Sakarya nehri Ankara ile Eskişehir'in il sınırlarının da bir kısmının belirlenmesini sağlamıştır.

 Sakarya Nehri Nereden Doğar ve Nereye Dökülür?

 Sakarya nehri Afyon'un Bayat yaylası ile Eskişehir Dikmen köyünden doğar. Ülkemizdeki birçok yerden geçen Sakarya nehri en olarak Sakarya ilinin Karasu ilçesinden Karadeniz'e dökülür. Sakarya nehrinin eski antik çağdaki ismi Sangarios'tur. Sakarya nehrinin debisi 160 metreküp olarak bilinmektedir. Sakarya nehri 1 sene içinde yaklaşık 6 milyar metreküp su taşır. Aynı zamanda Sakarya nehrine düşen yıllık yağış miktarı da 30 milyar küp olarak bilinir.