Geri Dön
EğitimSeyhan Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Seyhan Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Seyhan nehri, ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olan nehirler arasında yer alır. Özellikleri ve bulunduğu konum bakımından çok önemli bir nehir olarak da bilinen Seyhan nehrinin nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Seyhan nehri nerede sizler için derledik.

Seyhan Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Seyhan nehri, ülkemizde bulunan Akdeniz'e dökülen nehirler içindeki en önemli ve en büyüğüdür.

Seyhan Nehri Nerededir?

Seyhan nehri, havzası ve uzunluğu çok büyük ve önemli olan bir nehirdir. Aynı zaman pek çok farklı özelliğe de sahiptir. Seyhan nehri, ülkemizde bulunan denizlerinden Akdeniz'e doğru dökülür. Seyhan nehri ise, Adana ilimizin Seyhan ilçesinde yer alır. Pek çok şehir içinden geçer. Seyhan nehrinin uzunluğu ise, yaklaşık olarak 850 kilometredir. Aynı zamanda Seyhan nehrinin havza alanı ise, 20.600 kilometre kare olarak bilinir. İki önemli kolu vardır. En uzun kolu ise, Uzun yayladan doğan Zamantı suyu olarak bilinir.

Seyhan Nehri Nereden Doğar ve Nereye Dökülür?

Seyhan nehrinin iki çok önemli kolu vardır. Seyhan nehrinin ilk ve en uzun kolu ise, Zamantı suyu olarak bilinir. Seyhan nehri, orta Toroslardan uzanır ve Çukurova'ya doğru inmeden önce diğer kolu olarak bilinen Göksü ile birleşir. Buradan da Adana geçer. Daha sonra da Akdeniz'e dökülür. Akdeniz Bölgesinden doğan ve yine Akdeniz Bölgesine doğru dökülen bir nehir olan Seyhan nehrinin pek çok farklı özelliği bulunur. Bu özelliklerden bazıları ise şunlardır;

Ülkemizde yer alan en önemli ovalardan birisi olarak bilinen Çukurova’yı sular. Çukurova’yı sulayan diğer önemli bir nehir ise, Ceyhan nehridir.

Seyhan nehrinin havzası ise, 20.600 kilometre olarak bilinir.

Seyhan nehri üzerinde aynı zamanda Seyhan barajı bulunur. En az güce sahip olarak çalışan hidroelektrik santrali de bu baraj üzerinde yer alır. Bu santralinin kurulu olan gücü ise yaklaşık 54 megavattır.