Geri Dön
EğitimŞifalı Bitkiler Nelerdir? İsimleri Ve Faydaları İle Doğada Yetişen Faydalı Bitkiler

Şifalı Bitkiler Nelerdir? İsimleri Ve Faydaları İle Doğada Yetişen Faydalı Bitkiler

Doğada pek çok şifalı bitkiler vardır. Bu şifalı bitkiler sürekli olarak tercih edilmekte ve faydaları da saymakla bitmemektedir. Şifalı bitkiler doğal tedavi yöntemleri arasında sürekli olarak tercih edilmektedir. Şifalı bitkilerin ne olduğunu merak edenler sürekli olarak şifalı bitkiler araştırma yapmaktadırlar. Peki şifalı bitkiler nelerdir? İsimleri ve faydaları ile doğada yetişen faydalı bitkiler nelerdir? İşte şifalı bitkiler ile ilgili tüm bilinmesi gereken detaylar.

Şifalı Bitkiler Nelerdir? İsimleri Ve Faydaları İle Doğada Yetişen Faydalı Bitkiler

Şifalı bitkiler doğada sıklıkla yetişmektedir. Bu şifa bitkiler ülkemizde de bolca bulunmaktadır.

Şifalı Bitkiler Nelerdir?

 - Ada Bitkisi

 - Bahçe Nanesi

 - Kuşburnu

 - Karabaş Otu

 - Altınçanak

 - Ananas

 - Enginar

 - Eşek Ot

 - Zencefil

 - Öksürük Ot

 - Kudret Narı

İsimleri ve Faydaları İle Doğada Yetişen Faydalı Bitkiler

1) Ada Bitkisi

Ballıbabagiller ailesinden olan ada bitkisi özellikle en faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. Ada bitkisi kokulu bitkiler arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 30 ila 70 santimetre boyuna kadar uzayabilmektedir. Ada bitkisi 13. asırdan beridir sürekli olarak şifalı bitkiler arasında değerlendirilmektedir. Ada bitkisi öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Soğuk algınlığına karşı ada bitkisi de oldukça fazla tercih edilmektedir.

2) Zencefil

Doğal tedavi yöntemleri arasında değerlendirilen zencefil tüketilmesi de önerilen faydalı ve şifalı olan bitkiler arasındadır. Zencefil zencefilgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Dış görünüş itibari ile yer aynası bitkisine de çok benzemektedir. Zencefil faydaları bol olan bir bitkidir. Özellikle soğuk algınlığına ve gribe karşı oldukça etkilidir. Soğuk algınlığı için de yine zencefil çayı tercih edilir.

3) Kuşburnu

Kuşburnunun faydaları saymakla bitmemektedir. Kuşburnu gül giller familyasına ait olan bir bitkidir. Kuşburnu kanserle savaşan çok faydalı olan bir bitki meyvesidir. Kuşburnu aynı zamanda sindirim sistemini de harekete geçirmektedir. Sindirim sistemini hızlandırarak kabızlık gibi şikayetlerin yaşanmasını önlemektedir. Kuşburnu kötü kolesterole karşı da savaşan bir bitkidir. Bundan dolayı kuşburnu tüketilmesi önerilmektedir. Besin değerleri bakımından da son derecede zengin bir bitkidir.

4) Karabaş Otu

Ballı babagiller familyasına mensup olan karabaş otu Akdeniz bölgesinde sürekli olarak yetişen bir bitkidir. Karabaş otu çok yıllık bitki türlerinden bir tanesidir. Karabaş otu zekayı ve hafızayı oldukça fazla güçlendirmektedir. Bundan dolayı nörolojik hastalıklarda karabaş otu doğal tedavi olarak tercih edilmektedir.

5) Kudret Narı

Kabakgiller ailesinden olan kudret narı tropik iklim koşullarına uygun bir bitkidir. Kudret narı bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda kötü kolesterolü de dengeler.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler