Geri Dön
EğitimSrc3 Nedir, Ne İşe Yarar? Src3 Belgesi İle Hangi Araçlar Kullanılır?

Src3 Nedir, Ne İşe Yarar? Src3 Belgesi İle Hangi Araçlar Kullanılır?

SRC belgesinin ne için alındığı en çok araştırılan konulardan bir tanesidir. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanununa göre karayollarında yük ya da eşya taşıyan araçların sürücülerinin SRC belgesi alması gerekmektedir. SRC3 nedir, ne işe yarar? SRC3 belgesi ile hangi araçlar kullanılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Src3 Nedir, Ne İşe Yarar? Src3 Belgesi İle Hangi Araçlar Kullanılır?

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde kargo, yük ya da yolcu taşıyan araçlar ticari araç olarak adlandırılmaktadır. Bu araçları kullanan sürücülerin ise SRC belgesi alması gerekmektedir. SRC belgesi kendi arasında gruplara ayrılmaktadır.

SRC3 Nedir, Ne İşe Yarar?

Ticari araç kullanan sürücülerin sürücü belgelerinin, psikoteknik raporlarının ve mesleki yeterlilik belgelerinin (SRC) bulunması zorunludur. Bu belgelerden herhangi birinin olmaması halinde sürücülere cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

SRC belgesi alması gereken sürücüler; kamyon, minibüs, panelvan, kamyonet, otobüs, çekici tarzında araçlar ile taşımacılık yapan kişilerdir. Bu araçlar ile yük, kargo ya da yolcu taşımacılığı yapılıyorsa mesleki yeterlilik belgesi olan SRC'nin alınması gerekmektedir. SRC belgesinin farklı çeşitleri vardır. Bunlar;

SRC 1 Belgesi

SRC 2 Belgesi

SRC 3 Belgesi

SRC 4 Belgesi

SRC 5 Belgesi

SRC 3 belgesini ülkeler arasında yük, eşya ya da kargo taşıyan sürücülerin alması gerekmektedir. Kamyon, Tır, çekici sürücülerinin yanında pikap, kamyonet, panelvan tarzında araç kullanan sürücülerinde SRC 3 belgesi alması gerekmektedir.

SRC 3 belgesi almak isteyen sürücülerin 19 yaşından gün almış olması ve 66 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. Bunun yanında psikoteknik raporunun da bulunması gerekmektedir.

SRC3 Belgesi ile Hangi Araçlar Kullanılır?

SRC 3 belgesi ile; kamyon, tır, çekici, kamyonet, panelvan, pikap tarzı araçlar kullanılabilmektedir. SRC belgesi almak isteyenler bu belgeleri veren kurumlara kayıt yaptırması gerekmektedir. SRC belgesi alacak olan sürücüler alacakları belge çeşidine göre eğitimler almaktadır. SRC sınavlarında 70 üstü alan kişiler başarılı sayılmaktadır.

 

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler