Geri Dön
EğitimSüpervizyon Nedir, Neden Gereklidir? Süpervizyon Ne Kadar Sürer?

Süpervizyon Nedir, Neden Gereklidir? Süpervizyon Ne Kadar Sürer?

Terapi süreci, genel olarak terapistlerin mevcut kimliklerini bir yana bırakmalarının gerekli olduğu bir süreçtir. Danışanlar ile objektif bir ilişki kurabilmeleri gerekmektedir. Ancak bu ilişkiyi kurabilmek de sanıldığı kadar basit bir durum değildir. Sizin için süpervizyonun ne demek olduğunu, süpervizyonun neden gerekli olduğunu ve ne kadar sürdüğünü derledik.

Süpervizyon Nedir, Neden Gereklidir? Süpervizyon Ne Kadar Sürer?

Süpervizyon özellikle psikoloji alanı içerisinde yer alan önemli durumlardan bir tanesini ifade etmektedir.

Süpervizyon Nedir?

Süpervizyon, hem bireysel psikolojik danışma açısından hem de grup ile psikolojik danışma alanında yer alan uygulamalara yönelik, psikolojik danışmanın, kendinden daha üst seviyede olan alanda yetişmiş bir kişi tarafından denetlenmesini ifade etmektedir.

Süpervizyon Neden Gereklidir?

Süpervizyon tecrübeli bir uzmanın daha az tecrübeli bir meslektaşının vakalarını ele alma esnasında karşılaştığı zorlukları anlayarak bilgi ve tecrübe kazanıp gelişmesine yardımcı olmasını kapsamaktadır. Süpervizyon ruh sağlığı alanı içerisinde danışmanlık veren bireyler için özellikle mesleklerinin ilk zamanlarında büyük bir öneme sahip olmaktadır ve bu sebepten dolayı da bir gerekliliği ifade etmektedir.

Süpervizyon Ne Kadar Sürer?

Süpervizyon süresi tecrübeye göre değişiklik göstermektedir. Bu süre başlangıç seviyesi için yedi saat ile on beş saat arasında değişiklik göstermektedir. İleri düzeyde de tıpkı başlangıç seviyesinde olduğu gibi derslere göre süre de farklı olmaktadır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler