Geri Dön
EğitimTarım Nedir? Tarım Faaliyetlerinin Başlamasıyla Hayatımızda Neler Değişmiştir?

Tarım Nedir? Tarım Faaliyetlerinin Başlamasıyla Hayatımızda Neler Değişmiştir?

Tarım son zamanların en önemli konuları arasındadır. Herkesin merak ettiği konular arasında olan tarım nedir? Tarımsal faaliyetlerin hayatımızdaki önemi nedir? Son günlerde büyük önem kazanan tarımsal faaliyetlerin başlaması, hayatımıza girişi nasıl olmuş, hayatımızda neler değişmiştir? Tarım nedir? Tarım faaliyetlerinin başlamasıyla hayatımızda neler değişmiştir? Konu hakkındaki tüm merak edilenleri detaylı olarak sizler için derledik.

Tarım Nedir? Tarım Faaliyetlerinin Başlamasıyla Hayatımızda Neler Değişmiştir?

Eski çağlardan bu yana insanın yerleşik hayata geçmesiyle birlikte tarımsal faaliyetlerin başladığı bilinmektedir. Son günlerde özellikle organik tarım başta olmak üzere önem kazanan konular arasında yer almaktadır.

Tarım Nedir?

Tarım, yararlı ve elzem olan bitkilerin elde edilebilmesi amacıyla toprakla bağlantılı olarak yapılan çalışmalardır. Toprağın sürülüp, ekilip, ekinlerin gereken bakımlarının yapılması ve hasat işlemine kadar tüm faaliyetleri içermektedir. Tarım denildiğinde akıllara sadece bitki yetiştiriciliği gelse de hayvan bakımı, üretimi de tarımsal faaliyetlerin içinde yer almaktadır.

Tarım Faaliyetlerinin Başlamasıyla Hayatımızda Neler Değişmiştir?

İlk tarımsal faaliyetlerin başlangıcı olarak neolitik çağ olduğu düşünülmektedir. Bulgulara dayanarak 13.000 yıl önce insanların bazı bitkileri yetiştirmeye ve sonrasında da hayvanları evcilleştirmeye başladığı anlaşılmaktadır.

Bulgura dayanarak bunların ilk tarımsal faaliyetler olduğu bilinmektedir. Tarımsal faaliyetler sayesinde insanlar daha yerleşik bir hayata geçerek, medeniyetlerin kurulması ortamı sağlanmıştır. İlkel dünyada ilk olarak yetiştirilen bitkilerin ise arpa, buğday, bezelye, pamuk, mercimek, balkabağı gibi ürünler olduğu bilinmektedir.

Elde edilen tarımsal ürünlerin fazlası ticareti başlatmıştır. Ayrıca tüketim ve ticaretten sonra kalan ürünlerin kıtlık gibi durumlarda kullanılabilmesi için başka yöntemler oluşmuştur. Tarımsal faaliyetlerin başlaması insanlığın yerleşik ve medeni bir hayata geçişinde önemli rol oynamıştır. Tarım devrimi olarak anılan bu dönem insanlık tarihinde üretimin de başlangıcı olarak görülmektedir. O zamana kadar avcı-toplayıcı olan insan tarımsal faaliyetlere başlayarak, yerleşik hayata geçiş yapmıştır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler