Geri Dön
EğitimTaş Kömürü Nedir? Nereden Çıkarılır Ve Nerelerde Kullanılır?

Taş Kömürü Nedir? Nereden Çıkarılır Ve Nerelerde Kullanılır?

Özellikle başta ısınma olmak üzere kömür günümüzde birçok farklı alanda kullanılır. Bu yönüyle en önemli doğal kaynaklar içerisinde geldiğini ifade etmek mümkün. Peki taş kömürü nedir? Nereden çıkarılır ve nerelerde kullanılır tüm detayları ile derledik.

Taş Kömürü Nedir? Nereden Çıkarılır Ve Nerelerde Kullanılır?

 Maden kaynağı olarak en çok çıkarılan ürünler içerisinde taş kömürü gelmektedir. Öne çıkan özellikleri ile beraber günümüzde birçok farklı alanda kullanıldığını ifade etmek mümkün. Özellikle herkesin bildiği gibi ısınma açısından büyük bir öneme sahiptir. Bununla beraber pek çok farklı alanda değerlendirilir.

 Taş Kömürü Nedir?

 Katmanlı tortul çökelleri içerisinde yer alan kayaçlara taş kömürü denilmektedir. Özellikle katı, koyu renkli ve karbon ile yanıcı gaz bakımından zengin bir yapı olduğunu ifade etmek mümkün. Bu sebepten dolayı enerji ve ısınma noktasında önemli bir potansiyel teşkil etmektedir.

 Taş Kömürü Nereden Çıkarılır?

 Türkiye'de oldukça geniş bir alanda taş kömürü yatağı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle başta Zonguldak - Ereğli ve Kastamonu'daki İnebolu öne çıkmaktadır. Aynı zamanda yine Amasra ve Merzifon'da çıkarıldığını ifade etmek mümkündür. Türkiye'nin dört bir tarafına ulaşması ile beraber, pek çok farklı alanda değişik amaçlarla değerlendirilir. Hatta kazı çalışması gerçekleştiren en önemli maden yatakları içerisinde en ön sırada gelmektedir.

 Taş Kömürü Nerelerde Kullanılır?

 Oldukça geniş bir kullanım alanı olması ile beraber taşkömürü Türkiye'nin en önemli maden yatakları içerisinde gelir.

 - Elektrik üretimi

 - Demir Çelik ve çimento imalatı

 - Endüstriyel proseslerde buhar üretmek

 - Önemli bir enerji kaynağı

 - Her alanda ısınma

 Bu şekilde yukarıda verilen kullanım alanları ile beraber taş kömürü en önemli yeraltı kaynakları içerisinde gelmektedir. Dünyanın değişik katmanlarında hala oldukça geniş çaplı kömür yatakları bulunur. Bu sebepten dolayı günümüzde çıkarılması devam edilen yeraltı kaynakları içerisinde gelmektedir.