Geri Dön
EğitimUlama Nedir, Ses Olayı Mıdır? Ulama Cümle Örnekleri Nelerdir?

Ulama Nedir, Ses Olayı Mıdır? Ulama Cümle Örnekleri Nelerdir?

Günlük hayatta zaman zaman karşılaşılan ulama tabiri merak konusu olmaktadır. Gerek kitaplarda, gerek sosyal mecralarda rastlanılan ulama kavramının ne anlama geldiği sorgulanmaktadır. Ulama nedir, ses olayı mıdır? Ulama cümle örnekleri nelerdir? İşte ulama terimi hakkında ilgiyle okuyacağınız bilgileri sizler için derledik.

Ulama Nedir, Ses Olayı Mıdır? Ulama Cümle Örnekleri Nelerdir?

Ulama sözcüğü bir terimdir. Dil bilgisi kavramı olan ulama hakkında bilgi sahibi olmak dili daha iyi ve doğru kullanmak demektir.

 Ulama Nedir, Ses Olayı mıdır?

 Ulama Türkçe dil bilgisi terimi olup kısaca şöyle tarif edilmektedir. Ünsüz harf ile biten kelimeden sonra ünlü ile başlayan kelime gelirse ilk kelimenin son ünsüzü sonra gelen kelimenin ilk ünlüsüne bağlanarak okunabilir.

Ulama günlük dilde yani konuşma dilinde kendiliğinden olmaktadır. Fakat şiir gibi bazı hallerde ulama özellikle yapılır. İşte buna ulama adı verilmektedir. Ulama olabilmesi için bu her iki sözcük arasında noktalama işareti olmamalıdır. Toksa ulama olmaz. Bu gibi hallerde ulamadan bahsedilmez.

Ulamanın bir ses olayı olup olmadığı tartışmalı olsa da kabul edilen ulamanın bir ses olayı olmadığıdır. Fakat yine de ses olayları başlığı altında değerlendirilmektedir.

Ulama daha çok şiirde görülse de normal yani düz yazı ve cümlelerde de ulama olur. En önemli özelliği sözcükler arasında noktalama işaretinin bulunmaması gerektiğidir. Çünkü virgül, noktalı virgül ya da benzer noktalama işaretleri bulunan kelimeler birlikte okunmaz. Bu kelimeler arasında bir duraksama vardır ve bu nedenle ulama meydana gelmez.

Denilebilir ki ulama yazıda gösterilmeyen bir ses olayıdır. Zira ulama ancak kelimeler okunurken ortaya çıkar. Ulama olup olmadığı ise şu şekilde anlaşılır. Cümlede ünsüz ile biten bir kelime olup olmadığına bakılır eğer hemen ardından gelen sözcük bir ünlü ile başlıyorsa burada ulama vardır.

Ulama Cümle Örnekleri Nelerdir?

Ulama ancak konuşurken yani sözcükler okunurken anlaşılabilir. Bazı örnek cümleler vermek gerekirse: 

Askerden terhis olalı çok olmuş fakat ben onu daha dün anladım. ( Bu cümlede "...dün anladım..." sözcükleri arasında ulama vardır.

Korkmaz, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak! ( Bu dizede ise "...yüzen al..." kelimeleri arasında ulama vardır.)

Seni bugün seven adam, seni geçmişte de sevmiştir. ( Bu cümlede "...seven adam..." sözcükleri arasında ulama vardır.)

Annem onun kaba ve kırıcı davranışlarına çok kırılmış ve üzülmüştür. ( Bu cümlede "...annem onun..." kelimeleri arasında ulama vardır. )

Yüce Atamızı, Mustafa Kemal Atatürk'ü daha dün andım. ( Bu cümlede "...dün andım..." kelimeleri arasında ulama vardır. )

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler