Geri Dön
EğitimVaril Ne Demek? Tdk'ya Göre Varil Kelimesinin Anlamı Nedir?

Varil Ne Demek? Tdk'ya Göre Varil Kelimesinin Anlamı Nedir?

Dünya çapında kullanılan çeşitli ölçü birimleri bulunmaktadır. Varil de bunların arasında yer almaktadır. Varil nedir? Türk Dil Kurumuna göre varil kelimesinin anlamı neye çıkmaktadır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Varil Ne Demek? Tdk'ya Göre Varil Kelimesinin Anlamı Nedir?

Sıvılar çeşitli büyüklüklerdeki kaplara konulmaktadır. Bu kaplar zaman zaman bir sembol haline gelebilmektedir. Varil için de benzer bir durum söz konusudur. Uzun zamanlardan beri bir sıvı taşıma aracı olarak kullanılan varil, zaman içerisinde bir ölçü birimi haline de gelmiştir.

Varil Ne Demektir?

Türk Dil Kurumu sözlüklerinde varil kelimesi için üç farklı anlam bulunmaktadır. Bunların başında ‘çoğunlukla sıvı maddeleri koymak için kullanılan, metalden yapılmış olan, silindir biçiminde üstü kapalı kap’ ifadesi gelmektedir. Bu anlamıyla varil kelimesi bir sıvı taşıma aracı olarak açıklanmıştır.

Varil kelimesinin ikinci anlamı ise ‘kabın içine aldığı madde miktarı’dır. Burada, varilin hacmi bir ölçü birimi olarak kullanılmaktadır. Varil kelimesinin üçüncü anlamı ise ‘petrol ölçü birimi’dir. Bir varil yaklaşık olarak 158,8 litreye denk gelmektedir. Varil kelimesi bu büyüklükte petrole denk gelmektedir.

Varil Kelimesi Nereden Gelmektedir?

Varil kelimesi dünya çapında sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Fransızcadan dünyaya yayılmıştır. Günümüzün petrole dayalı tüketiminde en çok kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler