Eğitim Yabani Hayvanlar Nelerdir? Doğada Yaşayan En Vahşi Hayvanlar

Yabani Hayvanlar Nelerdir? Doğada Yaşayan En Vahşi Hayvanlar

03.04.2021 - 03:39 | Son Güncellenme:

Doğada hem evcil hem de yabani hayvanlar bulunmaktadır. Bu yabani hayvanlar yaban hayatı oluşturmaktadır. Doğadaki yabani hayvanlar tehlikeli hayvanlardan oluşmaktadır. İnsan yaşamını da tehdit edebilen bu canlılar insanlardan uzak olarak yaşamaktadırlar. Yabani hayvanların neler olduğu da en çok merak edilen noktalardan bir tanesidir. Peki yabani hayvanlar nelerdir? Doğada yaşayan en vahşi hayvanlar nelerdir? İşte yabani hayvanlar ile ilgili tüm detaylar.

Yabani Hayvanlar Nelerdir Doğada Yaşayan En Vahşi Hayvanlar


Yabani hayvanlar yabani hayatı oluşturmaktadırlar. Bu hayvanlar canlı formunda önemli bir yerde yer almaktadırlar.

Yabani Hayvanlar Nelerdir?

1) Yaban Domuzu
Yabani hayvanlar doğada en çok bulunan hayvanlardan bir tanesidir. Yaban domuzu domuzgiller familyasına ait olan bir domuz türüdür. Çift toynaklı bir hayvan olan yaban domuzu genellikle sürüler halinde yaşamaktadırlar. Yaban domuzları aynı zamanda doğada mahsullere zarar verirler.

2) Vaşak
Kedigiller ailesinden olan vaşak nesli tükenmekte olan yabani hayvanlardan bir tanesidir. Vaşak etçil yabani hayvanlardandır. Kediye oldukça benzerler. Kedinin bir türü olarak bilinen vaşak hayvanı kedilerden 6-7 kat daha ağırdırlar. Aşırı avcılıktan ötürü vaşakların nesli tehlikeye girmiştir.

3) Tilki
Köpekgillerden olan tilki doğadaki vahşi hayvanlardan bir tanesidir. Tilki genellikle doğada etobur olarak beslenmektedirler. Yaklaşık tilkilerin 24 tane farklı türü bulunmaktadır. Tilkiler hem etçil hem de otobur olarak bilinirler.

Doğada Yaşayan En Vahşi Hayvanlar

1) Boz Ayı
Boz ayı doğada yaşayan en vahşi hayvanlardan bir tanesidir. Anadolu'da da vahşi doğada en baskın türlerden bir tanesidir. Genellikle Kuzey Amerika'da daha fazla yaşarlar.

2) Sırtlan
Doğadaki en vahşi hayvanlardan olan sırtlan aynı zamanda en istilacı türlerden bir tanesidir. Sürü halinde avlanırlar. Sırtlanlar çok keskin dişlere sahip olan canlılardır. Etobur memelilerden olan sırtlanlar leş yiyen hayvanlardandır.