Eğitim YÖK ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan iş birliği

YÖK ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan iş birliği

22.02.2024 - 13:31 | Son Güncellenme:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu arasında sanayi sektörü ile iş dünyasının talepleri ve ihtiyaçları çerçevesinde üniversitelere dersler konulmasına ilişkin protokol imzalandı.

YÖK ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından iş birliği

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre; bakanlıkta düzenlenen imza törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyeleri, bazı üniversitelerin rektörleri ve bakanlık bürokratları katıldı.

Haberin Devamı

YÖK Başkanı Özvar, törende yaptığı konuşmada, üniversitelerin sektörle buluşmasında yeni bir adım daha atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, bakanlık ile imzalanan protokol sayesinde üniversite-sektör iş birliğini daha da geliştirecek adımların atılacağını söyledi.

Üniversite-sektör iş birliği sayesinde üniversite öğrencilerinin eğitim süreci sırasında sektörel gelişmelere ve dinamiklere vakıf olabileceklerini söyleyen Özvar, “Bu şekilde hem mezunlarımızın istihdam piyasasına daha hazır bir şekilde girebilmesi hem de sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücüne daha kolay ulaşabilmeleri mümkün olacaktır" dedi. Bu protokolün bundan sonraki dönemlerde bakanlık ile YÖK arasında daha kapsamlı ve çeşitli iş birlikleri için önemli bir zemin teşkil edeceğine inandığını belirten Özvar, protokolün hayırlı olmasını diledi.

Haberin Devamı

Bakan Kacır ise YÖK ile 81 ildeki tüm üniversitelerle gençlerin teknolojik yetkinliklerini hızla artırmak amacıyla hayati bir iş birliğine imza atacaklarını belirterek, "En büyük yatırımı insan kaynağımıza yapmaya devam edeceğiz, tüm imkanlarımızı, gençlerimiz için seferber etmekten geri durmayacağız" diye konuştu.