Geri Dön
Eğitim‘Yurt fiyatları bu yıl değişmesin’

‘Yurt fiyatları bu yıl değişmesin’

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne ait devlet yurtlarına yapılan yüksek orandaki zamlara öğrenciler başta olmak üzere eğitim sendikaları tepki gösteriyor.

‘Yurt fiyatları bu yıl değişmesin’

Eğitim Sen, bu konuda yaptığı açıklamada milyonlarca öğrencinin öncelikli gündemini oluşturan barınma sorununun önceki yıllarla karşılaştırılamaz boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, çok sayıda öğrencinin yüksek ev kiraları ve yurt fiyatları nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kaldığını kaydetti.

‘Barınma büyük sorun’

Yüzde 100’den fazla artan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarının yüksekliğinin öğrencileri ve ailelerini büyük bir çaresizliğe ittiğinin belirtildiği açıklamada, “Ailesinin yaşadığı il dışında üniversiteye giren asgari ücretli ya da ortalama gelire sahip ailelerin çocukları için barınma sorunu bütün sorunların önüne geçmiş durumda. Temmuz ayından itibaren asgari ücrete yüzde 29,3 ara zam yapılmış olmasına rağmen, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılması, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlıktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca KYK burs ve kredilerinin mart ayında 850 TL’ye yükseltildiği hatırlatılarak, “KYK yurdunda kalan bir öğrenci aldığı kredi ya da burstan zamlı yurt ücretini (702 TL) düştüğünde kendisine kalan para sadece 148 TL olacaktır” denildi ve zamların geri çekilmesi çağrısında bulunuldu.