Geri Dön
EğitimYüzdelik Dilim nedir, nasıl hesaplanır? 2020 Yüzdelik Dilim ve illere göre lise puanları yayımlandı mı?

Yüzdelik Dilim nedir, nasıl hesaplanır? 2020 Yüzdelik Dilim ve illere göre lise puanları yayımlandı mı?

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler için tercih süreci başlayacak. İyi bir Lise'de eğitim almak isteyen öğrenciler bulundukları illerin nitelikli liseleri arasında yer alan okulların yüzdelik dilimlerini ve puanlarını araştırmayı sürdürüyor. Öğrenciler yüzdelik dilim nasıl hesaplanır sorusunun yanı sıra tercih etmeyi düşündükleri okulların geçtiğimiz yıllar içerisinde öğrenci aldıkları yüzdelik dilimleri araştırmayı sürdürüyor. Peki 2020 Yüzdelik dilimler ve illere göre lise puanları yayımlandı mı?

Yüzdelik Dilim nedir, nasıl hesaplanır? 2020 Yüzdelik Dilim ve illere göre lise puanları yayımlandı mı?

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenci ve veliler tercih kılavuzu için heyecanlı bekleyişe başladı. Bir yılı aşkın süredir iyi bir lisede eğitim almak isteyen adaylar sonuçların açıklanmasının ardından yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır sorusunun yanı sıra bulundukları illerin nitelikli liselerinin 2018 ve 2019 yılları içerisinde yüzdelik dilim sıralamalası adaylar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki 2020 Yüzdelik dilim ve illere göre lise puanları henüz yayımlanmadı

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

2019-2018 YILI İL İL YÜZDELİK DİLİMLER VE PUANLAR

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sınavın koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

YÜZDELİK DİLİM NEDİR ?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye'de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde %8 giren bir öğrenci 1.300.000 (LGS'ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104.000 olmuştur.

Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.