Geri Dön
Ekonomi35 milyar $’lık Robinhood geliyor

35 milyar $’lık Robinhood geliyor

Amerikalı popüler hisse alım satım uygulaması Robinhood 35 milyar dolar değerlemeyle borsaya açılmaya hazırlanıyor. Komisyonsuz çalıştığı için büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan Robinhood hedefini “finansı demokratikleştirme” olarak açıklasa da ismi kısa süre önce Amerikan borsasında büyük bir çalkantıyla anılmıştı.

35 milyar $’lık Robinhood geliyor

Sosyal medya platformu Reddit üzerinde örgütlenen bir grup kullanıcı, konsol oyunu satıcısı GameStop şirketinin hisselerini Robinhood ve diğer hisse alım - satım platformları üzerinden toplamaya başlamış, hisseler 18 dolardan 480 dolarlara çıkınca, hissenin düşeceğine oynayan fonlar büyük zarara girmişti. O sırada yoğun işlem sayısı ve düzenleme kurumlarının konuyu mercek aüzerine GameStop hisselerine erişimi bir süre sınırlandıran Robinhood ise yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

17.7 milyon üye

Şimdi ise haftaya halka açılma hazırlığında olan şirket böylece 2.2 milyar dolar civarı bir gelir elde etmeyi planlıyor. 55 milyon hisseyi 38 - 42 dolar aralığında satmayı planlayan Robinhood halk arzda hisselerin üçte birini kullanıcılarına ayırdı. Şirketin kurucuları Baiju Bhatt ve Vladimir Tenev ile CFO Jason Warnick 2.6 milyon hisse satacak. Yazılım şirketi Salesforce.com’un girişim fonu 150 milyon dolarlık hisse almayı planlıyor. 2014 yılında kurulan Robinhood aylık 17.7 milyon aktif kullanıcısı bulunduğunu ve bunları yarıdan fazlasının ilk kez borsaya girdiğini açıkladı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Erdoğan fahiş fiyatlarla ilgili 5 marketi işaret etti! 'Piyasayı alt üst ediyorlar'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyareti sonrası New York’taki Türkevi’nde fahiş fiyatlarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan," Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler