Geri Dön

AB Çevre ödülleri sahiplerini buldu

Bölgesel Çevre Merkezi–REC Türkiye ve TÜSİAD işbirliğiyle düzenlenen, 'Sürdürülebilirlik için İnovasyon -Avrupa Birliği Çevre Ödülleri' törenle sahiplerini buldu.

Grand Hyatt İstanbul Otel'de düzenlenen programa Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın yanı sıra, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Marurice Ripert, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran Symes, Bölgesel Çevre Merkezi – REC Türkiye Direktörü Dr. Sibel Sezer ve davetliler katıldı.

Ödül töreninde konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’de yükselen tüketici bilinci sayesinde artık çevreci teknoloji kullanılan ürünlerin vatandaşlar tarafından daha çok tercih edilmeye başlandığını söyledi. Bakan Bağış, Türkiye’nin çevreye zarar veren firmaların ve ürünlerin tercih edilmediği bir ülke olmayı başardığını belirtti. Bağış bu bilincin her şeyden daha önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin AB katılım müzakerelerini sürdüren bir ülke olarak, çevre konusunda AB üyesi bazı ülkelerden çok daha ileri seviyede olduğunu belirten Bakan Bağış, Türkiye’nin bu konuda devlet ve özel sektör olarak önemli adımlar attığını bildirdi.

Türkiye’nin AB Çevre Faslıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirdiğini ve çevre faslını açmayı başardığını hatırlatan Bakan Bağış, o dönemde Türkiye’de bazı çevrelerin çevre faslının maliyetinin Türkiye için çok yüksek olduğu şikayetlerinde bulunduğunu aktardı. Bakan Bağış, “Yeni yol yapmak, okul yapmak, hastane yapmak da maliyetlidir. Maliyeti var diye yapmayacak mıyız?” diye konuştu.

'ÇEVREYE DUYARLI ÜLKELER GÜÇLENİYOR'

Çevreye duyarlı teknolojileri kullanın firmaların, kendi sektörlerinde hızla büyüdüğü gibi ülkeler de bu hassasiyetlerini ortaya koydukları zaman güçlendiklerini aktaran Bakan Bağış, Türkiye’nin son 10 yılda en büyük yatırımı demokrasiye yaptığını aktardı. Halkın tercihlerinin önemsenmesi halinde çevreye duyarlı bir yönetim şekli gelişeceğini anlatan Bağış, “Halkın hassasiyetine önem verirseniz yatırımı savunmaya değil, çevreye, sağlığa, eğitime yaparsınız” dedi. Bağış, Türkiye’nin geçmiş yıllara oranla çevre hassasiyetinin önemli derecede arttığını sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Marurice Ripert de çevreyi korumanın hem ekonomik hem de toplumsal açıdan son derece önemli olduğunu belirtti. Şirketlerin bazen çevreyi korumanın maliyetli olduğu yönünde tespitte bulunduğunu ifade eden Ripert, bu tespitin aslında doğru olmadığını dile getirdi.

AB’nin çevre mevzuatının konutlarda ve iş dünyasında yeni teknolojilerin belirlenmesinin önünü açtığını aktaran Ripert, bunun da geri dönüşümü günlük hayatın bir parçası haline getirdiğini kaydetti.

Osman Kavala, sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandıGezi Parkı olaylarına ilişkin davada dün beraat kararıyla birlikte tahliye olan ve hakkında başka soruşturmadan gözaltı kararı verilen Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber