Geri Dön
EkonomiABD’den Türkiye’ye dijital vergi misillemesi

ABD’den Türkiye’ye dijital vergi misillemesi

Türkiye’nin internet reklamları, oyun satışı, sosyal medya kazançlarından tahsil ettiği Dijital Hizmet Vergisi’ne (DHV) karşı ABD’den misilleme ufukta belirdi.

ABD’den Türkiye’ye  dijital vergi misillemesi

ABD’de yürütülen soruşturma sonucunda, Türkiye’deki DHV uygulamasının ABD’li firmalara karşı ayrımcılık içerdiği, uluslararası vergilendirme teamüllerine aykırı olduğu ve ABD’li firmalara haksız yük getirdiği öne sürülerek, Türkiye’ye karşı yıllık yaklaşık 160 milyon dolar ek gümrük vergisi yükü oluşturacak yüzde 25’e varan oranlarda ek gümrük vergisi konulması gündeme geldi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye’ye karşı olası yaptırım kararına tabi ürünler listesinde; halı, çarşaf, perde, traverten, mermer, gümüş ve altın mücevherciliği gibi ABD’ye ihracatta önem taşıyan ürünler yer aldı. USTR’nin planlanan eyleme karşı ilgili tarafların görüşünü alacağı, 7 Mayıs’ta da soruşturmaya ilişkin, “kamu dinleme toplantısı” gerçekleştirileceği kaydedildi. İhracatçılar, bireysel ve sektör kuruluşları olarak kamu dinleme toplantısına katılabilecek.

Bu gelirlere vergi var

Yaklaşık 1 sene önce uygulanmaya başlanan DHV, oyun, müzik, uygulama, film, e-ticaret, reklam gibi internetten sunulan hizmetleri kapsıyor. Vergi, dijital hizmetlerden Türkiye’de elde ettiği yıllık toplam geliri 20 milyon TL veya bu alanda dünyada elde ettiği toplam geliri 750 milyon euro’yu aşan, yerli yabancı tüm şirketlerden alınıyor. Düzenleme kapsamında vergilendirilen bazı kazançlar şöyle:

“Arama motoru reklamları, pop-up reklamları; cep telefonu, bilgisayar, tablet, akıllı saat programları; internette filmi, dizi, dergi, gazete satışı; dijital oyunlar.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İyidere'de "çevreye duyarlı" olunacağını bildirdiUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı, "Rize İyidere Lojistik Limanı Projesi"nin çevresel açıdan en doğru yaklaşımlarla inşa edileceğini belirterek, doğanın tahrip edilmeyeceğini ve tarlalara dokunulmayacağını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler