Geri Dön
EkonomiAkkuyu sonrasında nükleer santrale devam

Akkuyu sonrasında nükleer santrale devam

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Akkuyu’nun ardından süratle 2, hatta 3. nükleer güç santralimiz için hazırlıklara başlayacağız. Dünyanın 32 ülkesinde 443 nükleer güç santrali halen faaliyetteyken ‘Türkiye nükleer enerjiye sahip olmasın’ demek ihanet değilse gaflettir. Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığına, Türk milletinin refahına dair yüreğinde zerre kadar hassasiyeti olanın nükleer enerjiye karşı çıkması mümkün değil” dedi.

Akkuyu sonrasında nükleer santrale devam

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Hizmet Binası ve Yapımı Tamamlanan Enerji Santralleri Açılış Töreni’ne katılan Erdoğan, şunları söyledi:

Türkiye’nin çatıda yapılan en büyük güneş enerjisi projesini, çöp gaz elektrik üretim tesisini, Avrupa’nın en büyük birleşik yenilenebilir elektrik üretim santralini resmen hizmete alıyoruz. Elektrik enerjisi tüketimimiz sadece bu yıl yüzde 8 artmıştır. Çalışmalar elektrik enerjisi talebimizin yılda ortalama yüzde 3.5 artacağını gösteriyor.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk ünitesini 2023 yılında devreye almayı planlıyoruz. Böylece Türkiye’yi dünyada nükleer enerjiyi işleyen ve kullanabilen sınırlı sayıdaki ülkeler arasına dahil etmiş olacağız. Akkuyu’nun hizmete girmesiyle hem ülkemizin bu eksikliğini giderecek hem de iklim değişikliğiyle mücadelemize önemli bir katkı sağlamış olacağız.

Son 19 yılda kendi akarsu, rüzgar, güneş, jeotermal kaynaklarımızdan elde ettiğimiz enerjinin payı yüzde 290 arttı. Bugün yenilenebilir kurulu enerji gücümüz 52 bin 140 megavat değeriyle toplam kurulu gücümüzün yüzde 53’lük kısmını oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl ürettiğimiz elektrik enerjisinin yüzde 57.4’ünü yerli, yüzde 42.5’unu yenilenebilir kaynaklardan elde ettik.

O dönemki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile selefi Fatih Dönmez’in kurduğu filo ile tarihimizin en büyük doğal gaz keşfini yaptık. Sahip olduğumuz filo ile 14 derin sondaj kuyusu yaptık. Sismik araştırmalarımızı 6-7 katına çıkardık. Türkiye artık enerjide başka bir lige yükselmiştir.

Elektrik faturasına 3 milyar TL destek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, “Önümüzdeki dönem faturalardaki TRT ve enerji fonu payını da kaldırarak vatandaşlarımıza yaklaşık 3 milyar liralık bir destek daha vermiş olacağız” dedi. Konuşmaların ardından Erdoğan Adıyaman, Bingöl ve Balıkesir’deki enerji tesislerinin açılışına canlı bağlantı ile katıldı.

 

Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
AK Parti'den İstanbul tepkisi! Ekrem İmamoğlu'ndan özür
Saatlerdir evine gidemiyor! Şafak Sezer'in zor anları
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
26 milyonda bir görülüyor! Boynundan çıkarıp verdi
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Askeri helikopter devreye girdi! Burası İstanbul
Unutulmaz maç! Aboubakar ve Chaker Alhadhur tarihe geçti
Diri diri yandılar! Çatışma sonucu facia
Ünlü isimlerden kar manzaraları: Aman siz benim yaptığımı yapmayın!
Sercan Yıldırım'a büyük şok!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler