Ekonomi Alışverişe tatil dopingi

Alışverişe tatil dopingi

21.06.2023 - 07:01 | Son Güncellenme:

Tatil hazırlıkları başladı. 9 günlük tatil öncesi, mayodan bikiniye, havludan güneş gözlüğüne kadar birçok ürünün satışında artış gözlemlendi.

Alışverişe tatil dopingi

Aylin Rana Aydin - Bayram öncesi, perakende sektöründe hareketlilik başladı. Türkiye’de Kurban Bayramıyla birlikte tatil sezonunun açılması, plaj ürünlerine olan ilgiyi artırdı. Mayodan bikiniye, havludan terliğe, güneş kreminden çantaya ve güneş gözlüğüne kadar pek çok ürünün satışında artış gözlemleniyor.

Haberin Devamı

Kom Yönetim Kurulu Başkanı Ayşenur Cansız, tatil denildiğinde akla ilk gelen hazırlıklardan birinin plaj alışverişi olduğunu belirterek, “Trendlere uygun ve zamansız tasarımlara sahip plaj ürünlerimizi deniz tutkunlarıyla buluşturuyoruz. İç çamaşırından pijamaya, plaj kıyafetlerinden aksesuara kadar geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veriyor olsak da, kullanıcılarımızın büyük bir çoğunluğu mayo ve bikini koleksiyonlarımızı yakından takip ediyor. Durum böyle olunca, plaj ürünlerimizin satışlarında da artış yaşanıyor” dedi.

Viva Magenta yansıyor

Bu yılın plaj giyim modasında her sezonun klasiği siyah ve beyaz renklerin modasının devam edeceğini vurgulayan Cansız, “Renklerden vazgeçemeyenler için ise, mavi ve pembe tonlar yaza damgasını vuracak. Ayrıca, Pantone Color Institute tarafından belirlenen 2023 yılının rengi Viva Magenta da bu sezonun mayo ve bikinilerine yansımış durumda. Sürekli değişim gösteren piyasaların etkisiyle, mayo fiyatlarımız bu yıl yüzde 60 oranında artış gösterdi. Piyasadaki değişimle birlikte yükselen maliyetler, bu değişimin başlıca sebeplerindendir. Bunun yanı sıra hammadde, işgücü ve üretim süreçlerindeki gider artışları, fiyatlandırmamızı etkileyen faktörler arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı. Cansız, geçen yıla göre plaj ürünlerinde satış kanalları özelinde yaklaşan dönem için yüzde 30’luk bir artış öngördüklerini de sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Palmiyeler ve çiçekler

Boyner Büyük Mağazacılık Kadın&Erkek&Çocuk Giyim Genel Müdür Yardımcısı Tuğba Güler Barlık, bu sezon renk bloklarının öne çıktığı modellerin yanı sıra renkli ve çiçek desenli mayo ve bikinilerin de plajlarda sıkça görüleceğini söyledi. Özellikle canlı mavi, pembe ve turuncu tonlar ve tropikal desenlerin plaj giyim koleksiyonunda öne çıktığını kaydeden Barlık, “Pencere detaylı mayo modelleri de yazın sıcak ve pastel renkleriyle buluşarak bu yaza damgasını vuracak gibi duruyor. Sene başında Pantone’un 2023 rengi seçilen Viva Magenta, modada bizi ne kadar canlı bir yılın beklediğinin sinyallerini açıkça vermişti. Viva Magenta’nın etkisini mayo ve bikinilerde de yoğun olarak görüyoruz. Fuşya çiçekler veya pembe tonlarında bikiniler bu sene vitrinlerde geniş yer kaplıyor. Erkek mayoları da bu rengarenk dünyada en az kadın koleksiyonları kadar enerjik. Palmiyeler, çiçekler ve tropik peyzajlar erkek mayolarında öne çıkıyor” dedi.

Haberin Devamı

Online talebi

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara ise, online tarafta talepte düşüş olduğunu belirterek, “Bu yıl tatil sürelerinin geçmiş yıllara göre kısalması nedeniyle, tatil ürünlerinin satışlarında da bir azalma yaşandığını gözlemliyoruz. 8-10 günlük tatil sürelerine alışkın olan tüketiciler, bu yıl tatillerini 3-4 güne kadar kısalttılar ve bu durum doğal olarak tatil ürünlerine olan talebi biraz düşürdü. Geçtiğimiz yıllarda büyüme ivmesi yakalayan online tatil alışverişlerinin bu yaz döneminde ivmesini yavaşlattığını söyleyebiliriz. Tüketiciler, tatil süreçlerine kendilerini hazırlamak için online platformlardan plaj havluları, plaj terlikleri, plaj çantaları ve güneş kremi gibi ürünleri temin etmeyi tercih ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

‘Ciroda %100’e yakın büyüme’

Yaz koleksiyonunda fiyatların da geniş bir aralıkta olduğuna değinen Tuğba Güler Barlık, şöyle devam etti: “150 TL’den 7 bin TL’ye uzanan bir fiyat aralığından söz edebiliriz. Henüz sezon çok yeni başlamasına rağmen şimdiden geçtiğimiz seneye göre mayo, bikini, plaj elbisesi ve tamamlayıcı plaj ürünlerimizle ciroda yüzde 100’e yakın bir büyüme söz konusu. Güneş gözlüğü kategorimizde ise geçen yıla kıyasla şu anda adette yüzde 25 büyüme gerçekleşti. Henüz sezonun başında olduğumuz için, büyüme trendinin okulların kapanmasıyla yükselişe geçeceğini öngörüyoruz.”