Geri Dön
EkonomiAsgari ücret belli oldu mu, ne zaman açıklanacak 2021? Asgari ücret net ve brüt tahminleri ve son dakika gelişmeleri...

Asgari ücret belli oldu mu, ne zaman açıklanacak 2021? Asgari ücret net ve brüt tahminleri ve son dakika gelişmeleri...

Asgari ücret ile ilgili haberler vatandaşların gündeminde yer alıyor. Asgari ücrette yaşanan değişim diğer ücret tutarlarında değişim gösterecek. Asgari ücret belli oldu mu? sorusunun cevabı merakla araştırılıyor. Diğer taraftan asgari ücret net ve brüt tahminleri vatandaşların gündeminde yer alıyor. İşte 2021 asgari ücret tahminleri brüt ve net ücretler...

Asgari ücret belli oldu mu, ne zaman açıklanacak 2021? Asgari ücret net ve brüt tahminleri ve son dakika gelişmeleri...

Asgari ücret zammı için çalışmalar başladı. İlk toplantı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Bakan Selçuk asgari ücretle ilgili yapılacak 2.ve.toplantı tarihlerini açıkladı. Asgari ücret zammı tahminleri ise gündemde yer alıyor. Peki 2021 asgari ücret ne kadar olacak, brüt ve net ücret tahminleri neler?

ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU MU?

2021 Asgari ücret tutarı henüz açıklanömadı. Bakan Koca asgari ücret 2.toplantı tarihinin 15 Aralık ve 3.toplantının ise 22 Aralık tarihinde olacağını belirtti. Toplantılardan sonra asgari ücret tutarının açıklanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET 2021 BRÜT VE NET TAHMİNLERİ...

Merkez Bankası, 2020 yılı enflasyon tahminini yüzde 12,1 olarak revize etti. Buna göre artış yapılırsa; brüt 3 bin 299 lira 10 kuruş, net 2 bin 605 lira 98 kuruş olacak.Artış oranının geçen yılki gibi yüzde 15 olması hâlinde, brüt asgari ücret 3 bin 384 lira 45 kuruş, net asgari ücret 2 bin 673 lira 40 kuruş olarak hesaplanacak.Merkez Bankasının 2020 yılı enflasyon tahminine 3 puan refah payı eklenirse; brüt asgari ücret 3 bin 387 lira 39 kuruş, net asgari ücret 2 bin 675 lira 72 kuruş olacak.4 puan refah payı uygulanırsa; brüt 3 bin 416 lira 82 kuruş, net 2 bin 698 lira 97 kuruş olarak hesaplanacak.5 puan refah payı eklenirse de asgari ücret biraz daha yükselecek. Bu ihtimalde, brüt asgari ücret 3 bin 446 lira 25 kuruş, net asgari ücret 2 bin 722 lira 22 kuruş olacak.

ASGARİ ÜCRETLE NELER DEĞİŞİCEK?

BES' detayını Milliyet yazarı Cem Kılıç açıkladı. İşte Kılıç'ın asgari ücret zammı öncesi açıklamaları:

Eski adıyla Bağ Kur, yeni adıyla 4/b’liler her ay SGK’ya primlerini kendileri öderler. Bağ Kur’lunun ödeyeceği prim miktarı da gelirinden bağımsız olarak kendisi tarafından belirlenir. Bağ Kur’luların SGK’ya prim ödeyebileceği en alt sınır ise asgari ücrettir. Bu sebeple, asgari ücretin artışı ile birlikte Bağ Kur’luların SGK’ya ödeyeceği prim miktarı da artar.

Asgari ücrete endeksli bir diğer husus işsizlik maaşının üst limitidir. Yani, asgari ücret yalnızca çalışanı değil, işsizi de ilgilendirir. İşsizlik maaşının en yüksek tutarı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’idir.

Asgari ücretin artması ile SGK’ya yapılacak borçlanmalar için ödenmesi gereken rakam da artıyor. Yurtdışı, doğum, askerlik gibi borçlanmalara konu prime esas kazanç sınırı asgari ücrete endeksli olduğu için asgari ücret artınca borçlanma bedelleri de artıyor.

Asgari ücrete endeksli bir diğer gösterge ise bireysel emeklilik sistemindeki devlet katkısı. Bireysel emeklilik sözleşmesi sahibi kişiler her ay ödedikleri primin yüzde 25’i kadar devlet katkısı alıyorlar. Bu katkıda yıllık üst sınır söz konusu.

Bireysel emeklilik sisteminde bir yıl içinde en fazla asgari ücretin yıllık tutarı kadar devlet katkısı alınabiliyor.

Asgari ücretin artması 65 yaş aylığı alan kişileri de ilgilendiriyor. 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için 65 yaş üstü kişinin ve eşinin gelirinin toplamının net asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekiyor.

Asgari ücret değişince gelir testi sınırı da güncellenecek. Yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden düşük olan kişilerin primleri devlet tarafından ödeniyor. Asgari ücret artınca bu limit de yükselecek.

Asgari ücretin artması ile birlikte asgari ücrete endeksli idari para cezaları da artacak.

ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ...

Olası senaryoya göre asgari ücrete yüzde 12 artış yapıldığında aylık net maaş 2602.88 liraya çıkacak.

Olası senaryoya göre asgari ücrete yüzde 15 artış yapıldığında aylık net maaş 2672.6 liraya çıkacak.

Olası senaryoya göre asgari ücrete yüzde 18 artış yapıldığında aylık net maaş 2742.32 lira çıkacak.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yanan orman alanı için bekletilen tohumları çalan hırsızlar, yakalandıMersin'in Anamur ilçesinde yanan ormanlık alanların tekrar ağaçlandırılması için bekletilen 450 kilogram kızıl çam tohumunu çalan 4 şüpheli, jandarma tarafından yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler