Geri Dön

Ticaret Bakanı Pekcan'dan son dakika açıklaması! 13 firma inceleme altına alındı

Son dakika haberlere göre, koronavirüs salgınıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Denetimlerimiz devam ediyor. Dünya genelinde korona virüsü salgını ortaya çıktığından sonra maske fiyatları hakkında şikayet geldi. Toplam 13 firmayı inceleme altına aldık. Reklam Kurulu'nda 13 firmadan 9'u haksız fiyat artışı nedeniyle idari para cezasına çarptırıldı.” dedi.

Ticaret Bakanı Pekcan'dan son dakika açıklaması! 13 firma inceleme altına alındı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Başta maske olmak üzere bazı sağlık ekipmanlarının ihracatını Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun ön iznine bağladık" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlık binasında açıklamada bulundu. Pekcan, son zamanlarda özellikle koronavirüs salgınının dünya genelinde artmaya başlaması ile birlikte maske ve bazı sağlık cihazlarının ve tıbbi ekipmanların fiyatlarının fahiş artışları yönünde şikayetler geldiğini belirtti. Pekcan, "İlaç ve Tıbbi Kurumu'ndan 1, ve Fethiye Devlet Hastanesinden 3 tane olmak üzere bize resmi şikayetler geldi. 9 tane de kendimizin yaptığı tespitler oldu. Toplamda 13 firmayı inceleme ve soruşturma altına aldık. Kendilerinden savunmalarını aldık. Ve 3 Mart itibarıyla da Reklam Kurulumuz toplandı. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde de bu 13 firmadan 9'u haksız fiyat artışı nedeniyle idari para cezasına çarptırıldı. Firma başına 104 bin 781 lira, toplam 943 bin lira para cezası uyguladık. Bu incelemelerimiz bundan böyle de devam edecek. Eğer aynı firma bu uygulamasına bir kez daha devam ederse cezaları 10 katına kadar çıkarma yetkimiz var" diye konuştu.

Ticaret Bakanı Pekcandan son dakika açıklaması 13 firma inceleme altına alındı

'PAKET TURLARLA İLGİLİ ŞİKAYETLER GELİYOR'

Vatandaşların kendilerine sosyal medya ve benzeri platformlardan şikayette bulunduklarını dile getiren Pekcan, "Bizim 'Alo 175' çağrı merkezimiz var. Buraya ya da haksız fiyat artışı mobil uygulaması üzerinden resmen başvurmadığı sürece biz kendimizin resen takip ettiklerimiz dışında bir soruşturma açamıyoruz. Vatandaşımız şikayetçi olduğu konuları Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğüne bu kanallardan bize iletebilir. Bunların dışında paket turlarla da ilgili şikayetler geliyor. Bunda da soruşturmalarımızı başlattık. Yine aynı kanun çerçevesinde mücbir sebepler nedeniyle tüketicinin paket turları iptal etme hakkı bulunmaktadır" dedi.

'İHRACATI ÖN İZNE BAĞLADIK'

Dünyada koronavirüsün çok yaygın bir hale geldiğini söyleyen Bakan Pekcan, "Bu virüsü her gün 1-2 ülkede daha duyuyoruz. Çok şükür bugüne kadar Türkiye'de görülmedi Sağlık Bakanımızın da altını çizdiği üzere. Ancak görülmesi büyük bir olasılık. Bu konuda tedbir almak üzere bugün Resmi Gazete'de de yayımladı; başta maske olmak üzere bazı sağlık ekipmanlarının ihracatını Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumunun ön iznine bağladık. Buradaki amacımız aslında herhangi bir salgın olasılığına karşı öncelikle halkımızın iç talebini karşılayabilmek ve bu talebin en iyi şekilde yönetilebilmesi ve yönlendirilebilmesi için de ihracat iznini İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun ön iznine bağladık" ifadelerini kullandı.

'OCAK VE ŞUBAT AYINDA MASKE SATIŞLARINDA ARTIŞ'

Bakan Pekcan, "Aslında Ocak ayında maske satışları yüzde 45, Şubat ayında da yüzde 70 arttı. Bu da bize burada bir hareketlenmenin olduğunu gösteriyor. Türkiyedeki maske üretimi aslında bizim yerel ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılayacak durumda. Ancak küresel talepler de çok büyük rakamlarla son dönemde artmış bulunmakta. Bizim amacımız üreticimizin ve ihracatçımızın ticaretine engel olmak değil. Öncelikle iç talebin karşılanmasını sağlamak ve fazlasının da ihracatında önünü açmak" dedi. Pekcan ayrıca soru üzerine, Türkiyede yıllık 1 milyar 300 bin adet maske üretiminin yapıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Azerbaycan'a destek mesajıDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısına ilişkin, Azerbaycan Ulusal Marşı ve İstiklal Marşı videosunu paylaşarak "Can Azerbaycan'a canımız feda" mesajını paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber