EkonomiBakan Şimşek'ten döviz kuru ve KKM mesajı!

Bakan Şimşek'ten döviz kuru ve KKM mesajı!

24.11.2023 - 16:17 | Son Güncellenme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Seçim sonrası TL varlıklara talep ciddi şekilde artacak.' dedi. Öte yandan Şimşek bankalara 2024-2025 yıllarında enflasyon muhasebesi uygulanmayacağını söyledi.

Bakan Şimşekten döviz kuru ve KKM mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Bloomberg'e yaptığı açıklamalar şu şekilde: "Ben inanıyorum ki önümüzdeki aylarda özellikle de yerel seçimler sonrasında Türkiye’nin varlıklarına talep çok ciddi bir şekilde artacak. Yani Türkiye’ye fon akışı ciddi bir şekilde artacak.

Haberin Devamı

Döviz kuruna ilişkin konuşan Şimşek, bir kur hedeflerinin olmadığını ve dalgalı kur rejimi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada lira değerli mi, değil mi tartışmasına da prensip olarak girmek istemiyorum. Ama şu bir gerçek; bu sene cari açığa altın hariç bakarsanız, milli gelirin yüzde 1,4’üne denk geliyor. Dolayısıyla sürdürülebilir bir cari açık, yani dış borcun milli gelire oranını artırmayan bir cari açık şu anda sağlanmış durumda. Analistler tartışmaları eğer temel göstergeler üzerinden yapacaksa, bu hususu da kaçırmamaları lazım."

Şimşek, bankalara vergi açısından enflasyon muhasebesi uygulanmayacağını belirtti.

"KKM'DE VERGİ İSTİSNASI SENEYE DEĞERLENDİRİLECEK"

Şimşek, kur korumalı mevduat sisteminde vergi istisnasının önümüzdeki yıl tekrar değerlendirileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Şimşek, kamu bankalarına sermaye artırımının gündemde olmadığını kaydetti.