Geri Dön
EkonomiBakan Varank Kırşehir'de iş dünyası temsilcileriyle buluştu

Bakan Varank Kırşehir'de iş dünyası temsilcileriyle buluştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kırşehir’de kurduğu medresede astronomi eğitimi veren Cacabey’in mirasının, aya gitme misyonu için büyük önem arz ettiğini belirterek, "Kalkınma ajansımız ve Konya Ovası Projesi (KOP) idaremiz vasıtasıyla Cacabey Medresesi'nin odalarında ya da külliyemizde gençlerimize ilham olacak özel bir proje uygulayıp gençlerimizi burada yetiştireceğiz." dedi.

Bakan Varank Kırşehir'de iş dünyası temsilcileriyle buluştu

 

Bakan Varank, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde iş insanlarıyla gerçekleştirdiği İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Ahiliğin merkezi şehrin kendileri için önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılını Ahi Evran Yılı olarak ilan ettiğini anımsatan Varank, yüzlerce yıldır Ahilik geleneğini yaşatmış tüm esnaf ve sanatkarları rahmetle andığını belirtti.

Varank, Kovid-19 salgınının tüm dünyada ekonomik ve sosyal hayatı derinden etkilediğine işaret ederek, Türkiye’nin sağlık ve ekonomi arasında dengeli politikalar uyguladığını vurguladı.

Kırşehir’in kendi ölçeğinde ülke ekonomisine azami seviyede katkı verdiğine dikkati çeken Varank, ilin sanayi performansının düzenli bir şekilde arttığını ve il ekonomisinde tarımın da önemli bir yeri olduğunu dile getirdi.

Varank, sanayinin şehrin milli geliri içindeki payındaki artıştan bahsederek, bunun ilin ihracat performansına da yansıdığını kaydetti.

Tarım sektörünün Kırşehir’in ekonomisinde yüzde 25’ler civarında bir paya sahip olduğunu ifade eden Varank, "Bu durum, tarıma dayalı sanayi sektörlerini hem üretim hem de istihdam anlamında önemli bir konuma taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Varank, ilde Petlas gibi ihracat ve istihdamda başat sanayi firmalarının bulunduğuna işaret ederek, gıda, metal eşya, bitkisel ve hayvansal üretim, makine gibi sektörlerde de kayda değer firmaların bulunduğunu anlattı.

“Gelişmeye açık alanları tespit edeceğiz”

Şehrin ekonomisinin son 19 yılda kaydettiği gelişmeye Bakanlık olarak destek olduklarını aktaran Varank, “Sanayi altyapısını geliştirmek üzere hem mevcut OSB ve küçük sanayi sitelerini geliştirdik hem de yenilerini kurduk. Şehrimizde sadece OSB var iken bugün ikisi tamamlandı, üçüncüsünün altyapı çalışmaları devam ediyor. Bu OSB’lere bugüne kadar yaptığımız yatırım tutarı 120 milyon lirayı aştı.” diye konuştu.

Varank, işletmelerin üretim ve ihracatını sağlayacak destekler de verdiklerine değinerek, “KOSGEB aracılığıyla 26 milyon, TÜBİTAK ile 20 milyon, Ahiler Kalkınma Ajansı ile 47 milyon, KOP İdaremiz ile 83 milyon liraya yakın kaynağı Kırşehir’in hizmetine sunduk.” bilgilerini paylaştı.

Şehirdeki özel sektör yatırımlarını artırmak üzere 2012’den bu yana 3 milyar lira yatırım öngörüsü olan 155 projeye yatırım teşvik belgesi düzenlediklerini belirten Varank, bu yatırımların 66’sının hayata geçirildiğini ve bu sayede 2 binden fazla istihdam oluşturulduğunu bildirdi.

Varank, Kırşehir’in daha büyük bir potansiyele sahip olduğunun farkında olduklarını vurgulayarak, gelişmeye açık alanları tespit ederek yenilikçi projelerle bunları ekonomiye kazandıracaklarına dikkati çekti.

“Yatırımları destekleyeceğiz”

Jeotermal kaynakların değerlendirilmesi konusunda harekete geçtiklerini anlatan Varank, Ahiler Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi iş birliğinde toplam 8,7 milyon lira bütçeli “Kırşehir Jeotermal Otomasyon Kumanda Merkezi” projesini geliştirdiklerini söyledi.

Varank, bitkisel ve hayvansal üretim konusundaki potansiyele değinerek, “Yem üretimi, biyogaz, entegre et ve meyve-sebze paketleme, ceviz işleme gibi konulardaki yatırımları gerek kendi kaynaklarımızla gerekse uluslararası kaynaklarla destekleyeceğiz.” dedi.

Kırşehir’de kültür ve turizm alanlarına yönelik olarak da önemli projeler yürüttüklerinden söz eden Varank, Hirfanlı Barajı kıyısında yer alan Savcılı Sahili’nde çevre düzenlemesi projesine 2 milyon liralık kaynak aktaracaklarını bildirdi.

Varank, ildeki gençlerin sınavlarda önemli başarılar elde ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Gençlerimizin bu potansiyelini daha da geliştirerek ülkemizin ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan kaynağını büyütmek üzere, önümüzdeki dönemde Kırşehir’e bir Deneyap Teknoloji Atölyesi kazandıracağız. Kırşehir’den bu toprakların ruhuna uygun şekilde geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştireceğiz. Bu topraklar Cacabey gibi ilmiyle irfanıyla günümüzü aydınlatan büyük bilginler yetiştirdi. Onun mirası Cacabey Medresesi, astronomi araştırmaları konusunda önemli bir gözlemevi olarak yüzyıllarca kullanıldı. Bu nedenle Cacabey’in mirası, aya gitme misyonu olan bizler için çok büyük önem arz ediyor. Bu medresenin restorasyonu konusunda bakanlık olarak dahlimiz olmamış, bunu bir eksiklik olarak görüyoruz. Buradan arkadaşlarıma talimat vermiş olayım, kalkınma ajansımız ve KOP idaremiz vasıtasıyla Cacabey Medresesi'nin odalarında ya da külliyemizde gençlerimize ilham olacak özel bir proje uygulayıp gençlerimizi burada yetiştireceğiz.”

“İlin potansiyelini harekete geçireceğiz”

Girişimciliğin önemini vurgulayan Varank, şehre bir teknopark kazandırılması ve gençlerin fikirlerini geliştireceği ortamların gerektiğini söyledi.

Varank, sanayicilerin ihtiyaçları konusunda da titiz çalışmalar yürüttüklerini, gelen taleplerin karşılanması konusunda gerekli desteği vereceklerini ifade etti.

Ülkenin ve bölgenin uzun vadeli hedeflerini dikkate alarak, Kırşehir’de üretim ve istihdam sağlayacak yenilikçi yatırımları desteklemeye ve teşvik etmeye devam edeceklerini dile getiren Varank, ilin potansiyelini harekete geçirmek için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.

Bakan Varank, "Savunma sanayine dönük bir yatırımla ilgili de savunma sanayimizin başat aktörlerinden olan firmalarımızla ilk toplantımızda Kırşehir’i gündeme getireceğim" diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıda Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve Kırşehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Eraslan da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Bakan Varank, Kırşehir'de fabrikaları ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kırşehir programı kapsamında fabrika ziyaretleri gerçekleştirdi.

Bakan Varank, ilk olarak ilde 4 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Petlas'ın fabrikasını ziyaret etti.

Fabrikanın lastik imalatı birimlerinde incelemelerde bulunan Varank, AKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan ve Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız'dan, üretim aşamalarına ilişkin bilgi aldı.

Varank'a fabrikada İHA ve SİHA'ların lastiklerinin de üretildiği bilgisi verildi. Fabrikada çeşitli araçlara yönelik üretilen lastiklerin sergilendiği alanı gezen Varank, çalışanlarla sohbet etti.

Daha sonra Bakan Varank, Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) gıda ve paketleme makinaları imalatı yapan Uygurlar Makina'ya ziyarette bulundu.

Firmanın yerli tasarımını ve üretimini gerçekleştirdiği makineleri inceleyen Varank, yetkililerden bilgi aldı.

Saat 22.15'te kurdele kesti

Varank daha sonra Wenta'nın Kırşehir OSB'de bulunan fabrikasını ziyaret etti.

Firmanın Ahiler Kalkınma Ajansı ile yaptığı yeni yatırım için kurdele kesen Varank, "Saat şu an itibarıyla 22.15 oldu. Nadir bu saatlerde kestiğim kurdelelerden. Genelde fabrikaları geziyorum ama kurdele kesmiyoruz. İnşallah şehrimizin ekonomisine bölgemize ülkemize hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Varank, fabrikayı gezisi sırasında burada üretilen hidrofor genleşme tanklarına kaynak yaptı.

Son olarak, Eraslan Güneş Enerji Sistemleri'ni ziyaret eden Varank, firmanın üretim birimlerinde incelemelerde bulundu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Evin içinde yanmaktan mahalle bekçileri son anda kurtardıAdana'da bir apartmanın en üst katındaki dairede çıkan yangında evde bulunan Muhammet Mustafa K.'yı, yanmaktan mahalle bekçileri kurtardı. Muhammet Mustafa K.'nın, yüzü ve kollarının yangının isinden dolayı kapkara olduğu görüldü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler