Geri Dön
EkonomiBelediyelerin sitesinden emlak borcu bilgilerine ulaşmışlar

Belediyelerin sitesinden emlak borcu bilgilerine ulaşmışlar

Bazı belediyelerin internet sitesindeki sorgulama ekranından, vatandaşların emlak vergisi ve borç bilgilerine ulaşıldığı ortaya çıktı. Belediyelerin internet sitelerinde güvenlik önlemi alınmasını isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şifre ve kısa mesaj onayı gibi yöntemlerin kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Belediyelerin sitesinden emlak borcu bilgilerine ulaşmışlar

MİTHAT YURDAKUL Ankara - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelgede, son yıllarda teknolojideki gelişmelere paralel olarak, belediyeler tarafından birçok hizmetin internet üzerinden yapıldığı, hizmetleri daha ulaşılabilir hale getiren elektronik servislerin, kişisel veri güvenliği konusunda bazı tedbirleri gerekli kıldığı hatırlatıldı. Bu kapsamda bazı belediyelere ait emlak vergisi veya bildirim sorgulamanın, internet sayfası üzerinden sadece kimlik bilgileri girilerek yapıldığı ve vatandaşların emlak vergisi bilgilerine ulaşıldığı belirtilen genelgede, bu durumun kişisel verilerin korunması hususunda mağduriyetlere sebep olabileceğine dikkat çekildi.

Bakanlık genelgesinde, “Bakanlığımıza intikal eden bilgi ve belgelerden, belediyelerin elektronik ortamda sunduğu hizmetlerinden bazıları için uygulanan hızlı sorgulama ya da borç ödeme uygulamalarında sadece tek bir bilgi girilerek kişilerin borç bilgisine ulaşılabildiği, bazı durumlarda ise kişiye ait isim ya da taşınmaza ilişkin bilgilere erişim mümkün olmasa da borca ilişkin bilgiye erişim sağlanabildiği tespit edilmiştir” denildi.

Kısa mesaj ve şifre

Genelgede, vatandaşların kişisel verilerinin korunması ve olası mağduriyetlerin giderilmesi için, başta emlak vergisi sorgulama ekranları olmak üzere, belediyelerin internet sitesi üzerinden verilen hizmetlerde kişisel verilerin korunmasını sağlayacak önlemlerin alınması istendi. Bu kapsamda, üyelik ve şifre, kısa mesaj onayı, iki kademeli kimlik doğrulama ve benzeri güvenlik tedbirleri ile sisteme giriş yapılması, hızlı sorgulama veya borç ödeme uygulamalarında sadece tek bir bilgi girilerek kişilerin borç bilgisine ulaşılabilme uygulamasının terk edilmesi ve borca ilişkin bilgilere yalnızca ilgilisi tarafından erişim sağlanması istendi. Genelgede, “Valiliklerce bütün belediyelerin bilgilendirilmesi ve uygulamaların titizlikle takip edilmesi hususu talimatlandırılmıştır” ifadesine yer verildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve YAŞ üyelerinden Anıtkabir'e ziyaretCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yüksek Askeri Şura üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli mesajlar verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler