Geri Dön
EkonomiBeşiktaş'ı bıraktı borsaya geldi

Beşiktaş'ı bıraktı borsaya geldi

Beşiktaş'ı bıraktı borsaya geldi

Beşiktaş'ı bıraktı borsaya geldi

       GÜNEYDOĞU'dan bir şirket daha borsaya geliyor. Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren Arsan Tekstil halka açılıyor. Beşiktaş'ın Genel Sekreteri olarak kamuoyunda adını duyuran Serdar Bilgili, sahibi bulunduğu Arsan Tekstil'in yüzde 15'ini Haziran'ın ilk yarısında halka açıyor. Bilgili, "Kahramanmaraş bölgesinden borsaya gelen ilk şirket biz olacağız. Kurumsallaşmayı şirket için çok önemli bir adım olarak görüyorum" dedi. Bilgili, Arsan Tekstil'in 1987 yılında üretime başladığını ve 100 tonluk üretim kapasitesi ile Kahramanmaraş bölgesinin birinci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci ve Türkiye'nin de üçüncü büyük iplik fabrikası olduğunu söyledi. Bilgili, "Şirketin sermayesi 2 trilyon 380 milyar liradan 2 trilyon 800 milyar liraya çıkarıyoruz ve 420 milyar nominal değerdeki hisseyi mevcut ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak halka arz ediyoruz. Halka arza Garanti Yatırım aracılık edecek."

       "Halka açılmamızın nedeni borçların kapatılması değil" diyen Bilgili şunları söyledi: "Arsan Tekstil yatırımlarını tamamladı. Halka arzdan tahmini olarak 15 - 16 milyon dolarlık bir kaynak bekliyoruz. İki hafta önce Özelleştirme İdaresi'nden Sümerbank Holding'in Kahramanmaraş Pamuklu Tesisleri'ni 3 milyon dolara satın aldık. 500 işçi vardı ve onların çıkışını yaptık. 150 - 200 işçi ile yeniden organize olacağız. Bu tesislerde ev tekstiline yönelik üretim yapılacak. Öte yandan, Kahramanmaraş ve Adıyaman bölgesinin elektrik dağıtımını birlikte aldığımız Akedaş adlı konsorsiyuma da 3 milyon dolar ödeyeceğiz. Arsan Dokuma ve Boya'nın yatırımına da 5,5 milyon dolar harcayacağız. Geri kalan kısmı da Arsan'ın iç bünyesinde kullanacağız."

       Türkiye'deki pamuk iplik üretiminin yüzde 5'ini gerçekleştirdiklerini belirten Bilgili, şirket hakkında şu bilgileri verdi: "Arsan Tekstil'in geçen yılki cirosu 14,2 trilyon, karı da 1,5 trilyon lira. Bu yılın ilk üç ayındaki karımız 727,7 milyar lira oldu. Bu yıl 4 trilyon liralık kar hedefliyoruz. Geçen yılki ihracatımız ise 29,7 milyon dolardır. Satışların yüzde 35'ini ihraç ediyoruz. Bu yılki ihracat hedefimiz 35 milyon dolardır. İhracatı daha çok İtalya'ya yapıyoruz. Halen Türkiye'den İtalya'ya yapılan iplik ve kumaş ihracatın yüzde 10'unu Arsan Tekstil gerçekleştiriyor."

       Tekstil sektörünün krizde olmadığını belirten Bilgili şunları söyledi: "Hammadde girişi olarak Uzakdoğu'daki kriz bana yaradı. Geçen yıl 1.30 dolara aldığım elyafı bu yıl 80 cent'e alıyorum. Hammadde maliyetlerim düştü. Türk iharacatının yüzde 37'sini tekstil ürünleri oluşturmakta. Tekstil sektöründe sıkıntı yok. Sadece sıkıntıda olan şirketler var. Türkiye'de en çok şirket tekstil sektöründe var. Tekstil sektörünün ihracatı geçen yıla göre arttı. Son altı yıldır Türkiye'de en iyi 500 kuruluş arasındayım. Geçen yıl 219. sırada yer alırken, bu yıl 150. sırada yer almayı bekliyorum.