Ekonomi Biden’in teknoloji kozu ‘çip’siz kaldı! Hedefler şaştı

Biden’in teknoloji kozu ‘çip’siz kaldı! Hedefler şaştı

27.12.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Samsung’un ABD’de kuracağı fabrikada çip üretimi 2025 yılına ertelendi. Çip devi TSMC de Arizona’da 40 milyar dolarlık tesisindeki üretimi 2025 yılına ertelemişti. Biden 2024 yılındaki başkanlık seçimine elinde ‘teknoloji’ kozu olmadan girecek.

Biden’in teknoloji kozu ‘çip’siz kaldı Hedefler şaştı

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’le rekabet edebilmek için başlattığı 52.7 milyar dolarlık devlet desteği öngören “Çip ve Bilim Yasasını”nda resmen duvara tosladı. 2024 yılında yapılacak seçimlerdeki en büyük teknoloji kozlarından birisi olan bu proje bir sonraki yıla kaldı. Samsung’un ülkedeki yeni tesisinde çip üretimini 2025 yılına ertelediği belirtildi. Bir başka çip devi TSMC de Arizona’daki tesisinde üretimi 2025 yılına ertelemişti.

Haberin Devamı

HEDEFLER ŞAŞTI

Seoul Economic Daily gazetesi, Samsung’un Teksas’taki yeni çip fabrikasında seri üretim planlarını ertelediğini ve bunun Biden yönetiminin yerli yarı iletken arzını artırma hedefine bir darbe daha vurabileceğini yazdı. Gazete, Samsung yöneticisi Choi Siyoung’un San Francisco’daki bir etkinlikte yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, 17 milyar dolarlık fabrikada seri üretimin 2025 yılında başlayacağını bildirdi. Samsung, 2021 yılında yatırımı duyurduğunda fabrikanın 2024 yılının ikinci yarısında üretime başlayacağını söylemişti.

Daha önce dünyanın en büyük çip üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) bazı birimlerdeki nitelikli çalışan eksikliği nedeniyle Arizona’daki yeni fabrikasında üretimi 2025’e erteleme kararı almıştı.

Haberin Devamı

Biden’in teknoloji kozu ‘çip’siz kaldı Hedefler şaştı

Dünyanın önde gelen iki çip üreticisinin ABD tesislerindeki erteleme haberleri ABD Başkanı Joe Biden’ın, ABD’de çip üretim kapasitesinin artması planları için önemli bir risk oluşturuyor.

TSMC ve Samsung’un planlarında yapılacak revizyonlar, milyarlarca dolar değerindeki yeni tesislerinin ancak gelecek yıl yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden sonra faaliyete geçebileceği anlamına geliyor.