Ekonomi Boran’la ilk obüs ihracatı Bangladeş’e

Boran’la ilk obüs ihracatı Bangladeş’e

14.12.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçları için yerli ve milli imkanlarla üretilen havadan taşınabilir 105 milimetre hafif çekili obüs Boran’ın ilk ihracatı Bangladeş’e yapılacak.

Boran’la ilk obüs ihracatı Bangladeş’e

Yeni yılda Bangladeş Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek 18 adet Boran ile aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin ilk obüs ihracatı gerçekleşecek. MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürü Fatih Bulanık, “Dünyadan Boran’a çokça talep var. Bu silah, teker üzerinde atış yapabilme özelliğiyle konseptinde tek” dedi. Havadan taşınabilir 18 adet 105 milimetre çekili obüs Boran, 2024’ün ilk aylarında Bangladeş ordusuna teslim edecek.

Haberin Devamı

Dakikada 6 atım

TSK envanterinde 2021 yılından beri bulunan Boran, 17 kilometrelik menzili, dakikada 6 atım yapabilme özelliği ve helikopterlerle taşınabilmesiyle ön plana çıkıyor. MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürü Fatih Bulanık, Boran’ın geliştirme aşamasında birçok teste tabi tutulduğunu belirterek, “Boran, çevresel testler kapsamında -32 soğuk, +52 sıcaklık, yağmur ve yol yürüyüş testleri gibi yoğun testlerden sonra 2020 yılında kabul edilerek 2021 yılında TSK’ya ilk teslimatı yapıldı. Silahlarımız, şu anda da TSK’daki görevlerine başarılı bir şekilde devam etmektedir. Boran, modern atış kontrol sistemlerine sahip. Onu akşam karanlığında buradan çıkarıp hiç bilinmeyen bir yere bıraksanız bile nerede olduğunu bilir. Bu da size, harita üzerinden istediğiniz koordinatları girip başarılı bir şekilde atış yapabilmenizi sağlar. Ayrıca topun üzerinde, 2 bin metre ve daha düşük mesafelerdeki hedeflere görerek atış yapabilmeyi sağlayan gece görüş sistemi de bulunuyor” diye konuştu.

Haberin Devamı

Boran’la ilk obüs ihracatı Bangladeş’e

‘DNA’sı elimizde’

Hafif ve kompakt olan Boran’da otomatik kama mekanizması bulunduğunu belirten Bulanık, “3 dakika içerisinde operasyona hazır hale gelebiliyor” dedi. Boran’ın tamamen yerli ve milli olduğunu vurgulayan Bulanık, “Boran’ın sacının kalınlığından, malzemesinin vasıflarına kadar tüm bilgiler kurumumuzda mevcuttur. Yani topun DNA’sı bizim elimizde. Dost ve müttefik birçok farklı ülkeden talep gören bir silah” diye konuştu.

Yazarlar