Ekonomi Büyüme planı hazır borsada güçlenecek

Büyüme planı hazır borsada güçlenecek

07.04.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Polyester elyafta borsanın güçlü oyuncularından Sasa ile rekabet eden Gaziantep merkezli Koza Polyester, halka arz için 5-7 Nisan tarihleri arasında talep topluyor.

Büyüme planı hazır borsada güçlenecek

Tekstilden plastiğe, kauçuktan suni deriye kadar farklı sektörlerin en önemli hammadde üreticilerinden biri olan Gaziantep merkezli Koza Polyester, borsada halka açılıyor. 2011’de kurulan Koza Polyester’in Yönetim Kurulu Başkanı Saim Akınal, sektörün ikinci büyük kapasitesine sahip şirketi olduklarını ifade ederken, küresel elyaf pazarında beklenen büyümeden grubun da önemli bir pay almasını beklediklerini söyledi.

Haberin Devamı

‘Koruma mekanizması’

Akınal, “Küresel elyaf üretiminin 2030’da 149 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor” dedi.  Halka arzla stratejik olarak önemli bir aşamaya geçtiklerini anlatan Akınal, şirketin 2021’de Türkiye polyester üretim miktarının yüzde 4’ünü gerçekleştirdiğini, bu üretim miktarı ile Türkiye elyaf sektörünün önde gelen üreticileri arasında yer aldıklarını söyledi. Üretimlerinin tamamına yakınını yurt içinde satarak, yerli talebin karşılanmasında önemli oyunculardan biri olduklarını ifade eden Saim Akınal, “Koza Polyester’in Avrupa standartlarında ‘Ftalat Free’ ürün üretici olması da mevcut konumunu güçlendiriyor. Hammadde ihtiyacının büyük bir kısmını yurt dışından sağlayan elyaf sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Mevcut konumumuzun limanlara yakın olması rakiplerimize göre lojistik maliyet ve zaman avantajı elde etmemize neden oluyor” diye konuştu. Mevcut ürün çeşitliliği ile birçok sektöre hammadde sağladıklarının altını çizen Saim Akınal, bu sayede az sayıdaki sektörün talebine bağımlı kalmayarak, müşterilerinin sektörlerinde oluşabilecek sıra dışı durumlardan kendilerini koruduklarını ifade etti. Akınal, enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle mevcut fabrikanın çatısına toplam 2.70 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali kurduklarını söyledi.

Haberin Devamı

‘Yüzde 20.5’i halka açılıyor

Borsa İstanbul’da gerçekleşecek toplam 44 milyon 390 bin TL’lik halka arzın 23.1 milyon TL nominal değerli kısmı sermaye artırımı, 21.2 milyon TL’lik kısmı ise ortak satışı ile gerçekleşecek. Halka arz sonucunda halka açıklık oranı yüzde 20.54 olacak. Garanti BBVA Yatırım liderliğindeki halka arz sonrasında şirketin ödenmiş sermayesi 216 milyon TL’ye ulaşacak.